"Maestro" - nowy film Bradleya Coopera 

Pisaliśmy już o nadchodzącej produkcji Netfliksa pt. "Maestro". Zwiastun filmu dokumentalnego o Leonardzie Bernsteinie zdążył już wywołać sporą aferę w sieci ze względu na… zbyt dużą protezę nosa wykorzystaną przez grającego główną rolę Bradleya Coopera. Hollywoodzki aktor jest też reżyserem obrazu. 

Reklama

Film "Maestro" miał właśnie swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji i mimo kontrowersji, został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność. O czym zatem jest dokładnie film, o którym sporo mówi się w filmowym i muzycznym świecie, zarówno w Europie, jak i za oceanem? 

"Maestro" ma koncentrować się na związku kompozytora z chilijsko-amerykańską aktorką Felicią Montealegre. W filmie obserwujemy kompozytora przez cały okres jego związku i małżeństwa z aktorką, od momentu, gdy para poznała się na przyjęciu w 1946 roku, aż do jej śmierci po walce z rakiem płuc w 1978 roku.

Ale kim był Leonard Bernstein i jakie były jego największe osiągnięcia? Przygotujcie się przed premierą najnowszego dzieła Bradleya Coopera.

Kim był Leonard Bernstein?

Leonard Bernstein był synem żydowskich emigrantów z Rosji. Urodził się 25 sierpnia 1918 w Lawrence w stanie Massachusetts. Pierwotnie nosił imię Louis, na co nalegali dziadkowie chłopaka. Od zawsze nazywano go jednak Leonard i wkrótce po 18. urodzinach młody muzyk oficjalnie zmienił imię.

Leonard Bernstein studiował w dwóch instytutach słynących z programów muzycznych. Pierwszym z nich był Harvard College, gdzie uzyskał tytuł Bachelor of Arts, kończąc studia w 1939 roku, a drugim był Curtis Institute of Music, jeden z najlepszych konserwatoriów na świecie.

Leonard Bernstein / Getty Images Leonard Bernstein / Getty Images

Leonard Bernstein i jego twórczość

Leonard Bernstein komponował muzykę symfoniczną, kameralną, baletową, filmową. Jego specjalnością były jednak musicale. Jako kompozytor chętnie sięgał po szeroko pojęte elementy folkloru amerykańskiego, takie jak Americana, pieśni kowbojskie, jazz i tańce indiańskie. Jego musical "West Side Story" to jedno z najsłynniejszych dzieł musicalowych i jest wykonywany na całym świecie do dziś. 

Leonard Bernstein był także pierwszym Amerykaninem, który dyrygował w La Scali oraz był dyrektorem artystycznym najsłynniejszych amerykańskich orkiestr.

Komponował także piosenki, m.in. dla Franka Sinatry. Zdobył wiele muzycznych nagród, w tym 16 nagród Grammy. Otrzymał również Grammy Lifetime Achievement Award, czyli specjalną nagrodę przyznawaną wykonawcom, którzy w trakcie swojego życia mieli wybitny wkład na polu nagrywania muzyki.

Małżeństwo i orientacja seksualna Leonarda Bernsteina

Nadchodzący film "Maestro" ma podobno poruszać temat seksualności Leonarda Bernsteina oraz jego relacji z żoną i kochankiem, granymi odpowiednio przez Carey Mulligan i Matta Bomera.

Leonard Bernstein podobno konsultował się z Aaronem Coplandem na temat tego, jak żyć jako otwarty homoseksualista. Słynny kompozytor był jednym z niewielu amerykańskich muzyków, którzy zrobili to w tamtym czasie.

Żona Bernsteina, Felicia Montealegre, podobno miała świadomość romansów Bernsteina z mężczyznami podczas trwania ich małżeństwa. Dowodem na to jest ich korespondencja.

- Jesteś homoseksualistą i możesz nigdy się nie zmienić – napisała w jednym z listów aktorka.

Felicia i Bernstein mieli razem trójkę dzieci: Jamiego, Alexandra i Ninę.

 

Kiedy premiera filmu "Maestro"?

Premiera "Maestro" odbyła się podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Film trafi do kin w listopadzie, a 20 grudnia 2023 będą mogli zobaczyć go wszyscy użytkownicy Netflixa.