EGIPT: Sztylet faraona Tutanchamona
Badacze z Politechniki w Mediolanie ostatecznie potwierdzili pochodzenie niezwykłego sztyletu odkrytego w grobowcu nastoletniego faraona Tutanchamona. Drogocenne ostrze było najpewniej podarkiem z zagranicy i wykonane zostało z cennego żelaza. Analiza ostrza z lutego 2022 roku to dowód, że już w starożytności kosmiczne odłamki były wykorzystywane do produkcji drogocennych artefaktów.
Polecamy
Polecamy
Grobowiec faraona Tutanchamona wciąż kryje wiele tajemnic
Odnaleziony w 1922 roku przez Howarda Cartera grobowiec egipskiego faraona Tutanchamona skrywa jeszcze wiele tajemnic. W jego wnętrzach, na terenie Doliny Królów w Luksorze odnaleziono blisko 5400 starożytnych przedmiotów.
Wśród licznych artefaktów – skarabeuszy, kielichów, masek i samej trumny ujawniono zestaw żelaznych sztyletów, które przypominały narzędzie używane podczas rytuału „otwierania ust zmarłym”. Dzięki temu zmarli w życiu pozagrobowym mieli wieść normalne, spokojne życie.
Jednak największe zainteresowanie budziło nie przeznaczenie przedmiotu, a surowiec, z którego został wykonany sztylet.
Archeolog Howard Carter wskazał, że rękojeść sztyletu wykonana została ze złota i kryształu górskiego, zaś ostrze z jednorodnego metalu – żelaza. Co ciekawe, za czasów dynastii faraona Tutanchamona żelazne przedmioty należały do rzadkości. Badacze wysnuli tezę, że sztylet był prawdopodobnie drogocennym podarkiem. Na to wskazują także dokumenty dyplomatyczne z XIV wieku p.n.e, ujawniające, że Tushratt, król Mitanni, wysłał do Amenhotepa III – dziadka Tutanchamona, żelazny ostry przedmiot.

Polecamy
Sztylet Tutanchamona z meteorytu?
Naukowcy podejrzewali także, że przedmiot wykonano z żelaza meteorytowego. Niestety przeprowadzenie dokładnej analizy z uwagi na destrukcyjne metody badawcze nie było możliwe aż do 2016 roku. Dopiero za pomocą przenośnej spektrometrii XRF badacze z Politechniki w Mediolanie, przeprowadzając analizę w Muzeum Egipskim w Kairze, ujawnili prawie 11 proc. niklu. Następnie dane te porównano z próbkami żelaza meteorytowego o ustalonym składzie. Wysoka zawartość niklu w ostrzu sugeruje pozaziemskie pochodzenie ostrza.
Badanie ostrza przeprowadzono później jeszcze kilka razy, m.in. w lutym 2022 roku, potwierdzając ostatecznie, że sztylet został wykonany z kosmicznej materii, w dodatku z meteorytu Kharga.
- Sugerujemy, że starożytny Egipcjanin przypisywał wielką wartość żelazu meteorytowemu do produkcji drobnych przedmiotów ozdobnych lub ceremonialnych aż do XIV wieku p.n.e. Nasze odkrycie dostarcza także ważnego wglądu w użycie terminu "żelazo", cytowanego w związku z niebem w starożytnych tekstach mezopotamskich, hetyckich i egipskich – wskazują badacze.
Zgodnie z analitykami, wiele zapisków naściennych w starożytnym Egipcie wskazywało na „żelazo”. Naukowcy podejrzewają, że niezidentyfikowany hieroglif występujący wspólnie z metalem, oznacza „żelazo nieba”. To odkrycie pozwala przyjąć, że starożytni Egipcjanie, byli świadomi kosmicznych zjawisk i spadających z nieba skał już w XIII wieku p.n.e., wyprzedając kulturę zachodnią o ponad dwa tysiące lat.

Polecamy
W co wierzyli starożytni? Kosmiczne skały to boskie przesłanie
Poza obszarem śródziemnomorskim upadek meteorytów był postrzegany jako boskie przesłanie. Przyjmuje się, że inne cywilizacje na całym świecie, w tym Eskimosi, starożytne cywilizacje Tybetu, Syrii i Mezopotamii używali żelaza meteorytowego do produkcji małych narzędzi i przedmiotów ceremonialnych.
Materiału tego używano także w Polsce. Znalezione na terenie naszego kraju przedmioty to żelazne bransolety, znajdujące się w zbiorach Muzeum Częstochowskiego i "kosmiczny" topór, z terenów grodziska w miejscowości Wietrzno-Bóbrka.