Kultowy obraz Pabla Picassa sprzedany

Obraz Pabla Picassa "Buste d'homme dans un cadre" z 1969 roku to abstrakcyjny portret muszkietera, do którego artysta często powracał w ostatniej dekadzie życia. Do tej pory jego właścicielem był Sean Connery, czyli pierwszy w historii kina Agent 007.

Reklama

Teraz dzieło Pabla Picassa trafi do nowej kolekcji. "Buste d'homme dans un cadre" został sprzedany na aukcji Christie’s w Hongkongu.

CHRISTIE'S CHRISTIE'S

- To przywilej dla Christie's, że rodzina Sir Seana Connery'ego powierzyła sprzedaż tego wspaniałego dzieła Picassa. Nic dziwnego, że tytan przemysłu filmowego dał się przyciągnąć temu arcydziełu namalowanemu przez tytana sztuki współczesnej – powiedział podczas aukcji Adrien Meyer, współprzewodniczący działu impresjonistów i sztuki nowoczesnej w Christie's.

Licytacja rozpoczęła się od sumy 12,5 mln dolarów. Eksperci przypuszczali, że ostateczna sprzedaż zakończy się na 19 mln dolarów, ale ich szacunki okazały się błędne, bo zwycięska oferta wyniosła przeszło 22,3 mln dolarów!

Część dochodu ze sprzedaży zostanie przekazana na fundusz założony przez rodzinę Connery'ego w celu wspierania filantropii w Szkocji i na Bahamach.

 

Dzieła Picassa w kolekcji Seana Connery'ego 

"Buste d'homme dans un cadre" był jednym z wielu obrazów Pabla Picassa w kolekcji Seana Connery’ego. Aktor kupił ten obraz niedługo przed śmiercią, w 2020 roku.

Według informacji podawanych przez Christie’s aktor uwielbiał kubistyczną estetykę, tak charakterystyczną dla twórczości artysty -  choć preferował dzieła z wczesnych okresów jego kariery.

- Sean miał niezwykłe wyczucie estetyki, kompozycji i ruchu, doskonalone dzięki karierze w filmie, a także małżeństwu z malarką o międzynarodowej sławie – powiedział w oficjalnym oświadczeniu syn Seana Connery’ego, Stephane Connery.

Niedawno rodzina Connery'ego ogłosiła także sprzedaż należącego do zmarłego aktora Astona Martina DB5 z 1964 r. Model znany jest jako "samochód Bonda", którym Sean Connery jeździł w filmie "Goldfinger" z 1964 r. Oczekuje się, że jego cena może sięgnąć nawet 1,8 miliona dolarów.