Kolor w filmie - bohater drugiego planu, który odgrywa ważną rolę

Co najbardziej buduje atmosferę sceny w filmie, serialu, teledysku czy nawet reklamie? Z pewnością najistotniejsze są takie czynniki, jak gra aktorska, muzyka, miejsce, kadr i dialogi, ale w każdym ujęciu pojawia się także cichy bohater - kolor.

Reklama

Zastanawialiście się, dlaczego główna bohaterka ma na sobie akurat bordowy szal, a nie błękitny? Wybór nie jest przypadkowy. Barwy, które pojawiają się na ekranie są dopełnieniem każdej sceny, a niejednokrotnie symbolizują niewypowiedziane emocje i "dają nam znaki". Niezależnie, czy dany odcień "aż krzyczy" z ekranu czy zakrada się tam niemal niezauważony, wślizgując się do podświadomości widza, ma konkretną rolę do odegrania. Wytrawni twórcy filmowi są prawdziwymi artystami i wiedzą, że odpowiednie kolory przeniosą odbiorcę do świata bohaterów i pozwolą mu poczuć ich emocje.

Kolory w filmie Kolory w filmie

 

Kolory Wesa Andersona

Używanie konkretnego koloru czy palety barw może stać się swoistym podpisem twórcy. Nie sposób nie wspomnieć tu chociażby Wesa Andersona, który używa charakterystycznej cukierkowej palety barw, niezależnie od tego, czy film jest dramatem czy komedią. Ikonicznym przykładem będzie chociażby "Grand Budapest Hotel", gdzie burzliwy okres międzywojenny został pokazany przez filtr soczystej pomarańczy, pastelowego różu, ciepłego brązu i przytulnej bieli, które przewrotnie tworzą atmosferę bezpiecznej oazy.

 

Wes Anderson to skrajny przykład - kolor u tego twórcy odgrywa niejednokrotnie niemal pierwszoplanową rolę. Jednak nie zawsze potrafimy wyłapać odcienie, które widzimy w scenie, którą właśnie oglądamy. Z pomocą przychodzi Palette Maniac, konto na Instagramie, na którym znajdziemy kolorystyczne analizy wielu znanych scen z filmów czy teledysków.

Kadr z teledysku Somebody That I Used To Know (2011)by Gotye feat. Kimbra / Instagram @PaletteManiac Kadr z teledysku Somebody That I Used To Know (2011)by Gotye feat. Kimbra / Instagram @PaletteManiac

 

Palette Maniac to tylko jedno z wielu kont, które "rozbiera" kultowe sceny na części pierwsze. Jednak naszym zdaniem robi to doskonale. 

Na wspomnianym profilu znajdują się kadry z różnych filmów, seriali i teledysków. Nawet jeśli nie rozpoznacie każdego z nich, to warto spojrzeć na te zdjęcia z zupełnie innej strony.

To niezwykła analiza, która pozwala nam poznawać na nowo dobrze nam znane kadry i odkrywać ich głębię, a może nawet przesłanie?