Nagi John Lennon w objęciach Ono Yoko - fotografia Annie Leibovitz przeszła do historii 

Sesja do tej legendarnej okładki „Rolling Stone” odbyła się 8 grudnia 1980 roku, na kilka godzin przed tym, jak John Lennon został zastrzelony przez fana Beatlesów. Piosenkarz zaprosił do swojego mieszkania Annie Leibovitz - fotografkę, przy której czuł się na tyle swobodnie, by rozebrać się do sesji. Tak powstała fotografia, na której nagi John Lennon wtula się w przyodzianą Yoko Ono.

Reklama

- Czuliśmy się komfortowo, bo to była Annie, którą szanowaliśmy i której ufaliśmy, więc John wydawał się nie mieć problemu ze zdjęciem ubrania - wspominała w 2004 roku Yoko Ono, żona zmarłego tragicznie Beatlesa. 

Okładka ukazała się 22 stycznia 1981 roku po śmierci Johna Lennona i od razu wywołała mnóstwo kontrowersji. Jednocześnie stała się fotografią - ikoną. W 2005 roku została uznana przez American Society of Magazine Editors za najlepszą okładkę magazynu ostatnich 40 lat.

John Lennon i Yoko Ono na okładce John Lennon i Yoko Ono na okładce

 

Legendarna okładka "Rolling Stone" na sprzedaż

Aktualnie okładka „Rolling Stone” stanowi przedmiot kolekcjonerski, ze względu na ograniczoną liczbę egzemplarzy samego magazynu. Niewiele osób posiadało to wydanie w swoich zbiorach, natomiast w ostatnim czasie stos magazynów odnaleziono w archiwach Penske Media Archive. 

- Wystawiamy jeden z nich na aukcję. Egzemplarz kolekcjonerski jest podpisany przez założyciela "Rolling Stone", Janna Wennera. Zachowany magazyn Rolling Stone, numer 335, przedstawia Yoko Ono i Johna Lennona - czytamy w opisie aukcji.  

Przedmiot aukcji zachował się w bardzo dobrym stanie. Okładka była przechowywana w klimatyzowanym pomieszczeniu. Widać na niej ślady użytkowania i ma lekko zagięty prawy dolny róg.

Aktualnie w licytacji złożono 6 ofert, a okładka kosztuje 1700 dolarów. Aukcja potrwa do 16 grudnia 2022 roku. Dochód ze sprzedaży kolekcjonerskiego numeru "Rolling Stone" przeznaczony zostanie na zapobieganie przemocy z użyciem broni. Cena wywoławcza to tysiąc dolarów.