Oryginalne rysunki J. K. Rowling w nowym wydaniu Harry’ego Pottera

Wkład J.K. Rowling w stworzenie serii o Harrym Potterze był znacznie większy, niż mogłoby się nam wydawać. Autorka ożywiała postacie nie tylko za pomocą słów, ale także przy tworzeniu licznych rysunków. Do tej pory jednak nie uwzględniała ich w publikacji książki – aż do teraz. 

Reklama

Rysunki J. K. Rowling, które miały zobrazować czytelnikom "Harry’ego Pottera” magiczny świat Hogwartu, zostaną wydane wraz z książką z okazji 25-lecia powstania serii.  Jubileuszowe wydanie będzie dostępne w sprzedaży od 9 czerwca 2022 jednie przez rok.

Jeden ze szkiców przedstawia postacie Rubeusa Hagrida Albusa Dumbledore’a i profesor Minevrę McGonagall stłoczonych na oświetlonej przez księżyc ulicy Privet Drive, podczas gdy inny obrazuje w kilku rysunkach szczegółowy wygląd Ulicy Pokątnej. Wszystkie grafiki ujawniają bardzo wczesne wizje J. K. Rowling na temat tego, jak powinniśmy wyobrażać sobie przeróżne miejsca i bohaterów.

Co więcej, wierni fani przygód młodego czarodzieja będą mogli zdobyć wydanie z kultową okładką autorstwa Thomasa Taylora z 1996 roku.

Nowa książka na 25-lecie Harry'ego Pottera / okładka książki - materiały prasowe Nowa książka na 25-lecie Harry'ego Pottera / okładka książki - materiały prasowe

25 lat Harry'ego Pottera - pierwsza książka 

Thomas Tylor wielokrotnie podkreślał, że stworzenie okładki do „Harry’ego Pottera” było dla niego nie lada wyzwaniem. Nie spodziewał się jednak, że stanie się jednym z najbardziej kultowych rysunków XXI wieku.'

- Wydawało mi się, że to zlecenie będzie dobrą rozgrzewką dla początkującego ilustratora: stworzyć grafikę do nowej książki dla dzieci. Dwadzieścia pięć lat później okazała się ona jednym z najbardziej rozpoznawalnych obrazów w literaturze światowej. Teraz zrobiłbym to zupełnie inaczej. Harry miał właśnie wsiąść do pociągu na King's Cross, więc uznałem, że powinien być w byle jakim ubraniu. Teraz ubrałbym go w coś innego. A poza tym stacja może być zbyt widoczna – mówi Thomas Tylor dla The Guardian.

W pierwszym nakładzie w 1997 r. było tylko 500 egzemplarzy książki, z czego około 300 trafiło do bibliotek i szkół, a reszta do księgarń. Wyróżniają je istotne błędy typograficzne, na przykład podwójne pojawienie się różdżki na liście przedmiotów wymaganych od uczniów Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie.

Nie umniejszyło to jednak ich wartości. W marcu 2022 roku, nienaruszone pierwsze wydanie książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” osiągnęło na aukcji cenę 69 tys. funtów.