Śmierć królowej Elżbiety II - co dalej z "The Crown"

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września tego roku w wieku 96 lat w swojej szkockiej posiadłości w Balmoral. Była najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii – na tron wstąpiła w 1952 r.

Reklama

O niemal całym życiu monarchini – także sprzed koronacji – opowiada natomiast wielokrotnie nagradzany i niezwykle popularny serial Netflixa „The Crown”. Premiera piątego sezonu produkcji została zaplanowana na listopad tego roku, ale mimo to plotki na temat powstawania szóstego sezonu pojawiały się już w mediach regularnie.

Teraz jednak, jak donoszą źródła serwisu „Variety” bliskie głównego twórcy serialu Petera Morgana, kręcenie szóstego sezonu „The Crown” zostało tymczasowo wstrzymane. Netflix nie wydał jeszcze w tej sprawie oficjalnego oświadczenia, ale wiele wskazuje na to, że szósty sezon będzie także ostatnim sezonem serialu.

Co królowa Elżbieta II sądziła o „The Crown”

Według Vanessy Kirby, która w serialu wcielała się w rolę księżniczki Małgorzaty, pierwszy sezon „The Crown” miał przypaść do gustu królowej Elżbiecie II. Monarchini ponoć oglądała go w towarzystwie księcia Edwarda i księżnej Sophie, a serial miał zrobić na niej duże wrażenie – i to pomimo przerysowania i dramatyzacji wielu scen i wydarzeń.

Drugi sezon produkcji nie spotkał się już jednak z przychylnością królowej. Nie podobało jej się przede wszystkim to, jak został przedstawiony wątek relacji księcia Filipa oraz Karola sugerujący, że ten pierwszy nie jest wrażliwy na losy syna.

W późniejszych latach brytyjskie media wielokrotnie donosiły o tym, że członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej są oburzeni wydarzeniami zaprezentowanymi w "The Crown". Pod koniec zeszłego roku mówiło się nawet o tym, że doradcy Elżbiety II sugerowali monarchini, by ta pozwała Netflixa do sądu.

Szczególnie problematyczny może okazać się sezon piąty, którego premiera zaplanowana jest na listopad tego roku. Chociaż szczegóły zostały utrzymane w tajemnicy, produkcja najprawdopodobniej skupi się na latach 90. i wydarzeniach, które doprowadziły do śmierci księżnej Diany.