Kristen Stewart, która rozpoznawalność zyskała dzięki roli Belli w ‘’Zmierzchu’’, a ostatnio wcieliła się również w Lady Dianę, zagra kolejną wielką rolę. W roboczo nazwanym filmie ‘’Sontag’’ zagra tytułową postać – Susan Sontag, ikonę XX wieku.

Reklama

Susan Sontag – kim była?

Susan Sontag to pisarka i krytyczka społeczna, autorka esejów prowokujących dyskusję publiczną takich jak ‘’Przeciw interpretacji’’, ‘’O fotografii’’, ‘’Notatki o kampie’’. Sontag wspierała również ‘’Solidarność’’, podróżowała na komunistyczna Kubę i krytykowała politykę Georg’a W. Busha po zamachach 11 września 2001 roku. Prywatnie Susan Sontag związana była przez 15 lat ze słynną fotografką Annie Leibovitz. Zmarła w 2004 roku, pozostawiając po sobie imponująca spuściznę. Teraz w tę barwną postać wcieli się Kristen Stewart.

Susan Sontag / Getty Images Susan Sontag / Getty Images

Film o Susan Sontag – co wiadomo o nowej produkcji?

Film Sontag” jest w bardzo wczesnej fazie rozwoju, a produkcja nie podaje zbyt wielu szczegółów. Nie wiemy, kto u boku Kristen Stewart zagra Annie Leibovitz, ani kiedy możemy spodziewać się premiery.

Powszechnie jednak wiadomo, że reżyserią tego obrazu zajmie się dokumentalistka Kristen Johnson. Film o Susan Sontag zostanie oparty o nagrodzoną Pulitzerem w 2019 roku biografię Bena Mosera ‘’Sontag. Życie i twórczość’’. Za scenariusz odpowiada natomiast Lisa Kron, amerykańska aktorka i dramaturżka, laureatka nagrody Tony za najlepszą oryginalną ścieżkę dźwiękową i książkę muzyczną do musicalu ‘’Fun Home’’.

- To będzie dramat, ale z aspektem dokumentalnym. Kirsten ma wspaniałe podejście do opowiadania historii i ten film będzie tego odzwierciedleniem, dlatego zostaną w nim wykorzystane materiały dokumentalne – wyjawiła producentka, Gabrielle Tana.

Film o Susan Sontag – kiedy ruszą prace nad biografią pisarki?

Prace nad filmową biografią Susan Sontag ruszą niebawem. Punktem wyjścia ma być 73. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie (w tym roku przypada na 16-26 lutego 2023), którego jury przewodniczy Kristen Stewart. 

- Wykorzystujemy Berlin jako miejsce rozpoczęcia projektu. Chcemy nakręcić materiał dokumentalny o Kristen jako przewodniczącej jury oraz prześledzić jej historię przeobrażania się w Sontag – mówi producentka projektu Gabrielle Tana.