Wystawa „ŁEMPICKA” w Muzeum Narodowym w Krakowie

Tamara Łempicka była nazywana Gretą Garbo malarstwa XX wieku, a jej prace stały się już symbolem epoki art déco. Są niezwykłe, pełne społecznego zaangażowania, abstrakcji i nieoczywistych powiązań pomiędzy kobiecością a artyzmem. Teraz niektóre z nich możemy zobaczyć na długo wyczekiwanej wystawie „ŁEMPICKA” w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Reklama

Wystawa „ŁEMPICKA” znajduje się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Zgromadziła przeszło 30 prac Tamary Łempickiej pochodzących z muzeum i zbiorów prywatnych w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Co więcej, w przygotowaniu ekspozycji pomogła twórcom sama prawnuczka artystki – Marisa de Lempicka, z którą mieliśmy okazję porozmawiać kilka dni temu podczas spotkania w Desa Modern. 

Aleksandra Nagel - redaktor naczelna Well.pl i Marisa de Lempicka - prawnuczka Tamary Łempickiej / Well.pl Aleksandra Nagel - redaktor naczelna Well.pl i Marisa de Lempicka - prawnuczka Tamary Łempickiej / Well.pl

- Oprócz najsłynniejszych prac artystki, bo i takie się tu znalazły, wystawa prezentuje to, czego się nie spodziewamy w twórczości Łempickiej, czyli obrazy rodzajowe, pokazujące uchodźców, portrety nieeuropejskich mieszkańców świata i wreszcie abstrakcje, a także malarstwo ekspresyjne szpachlą z końca jej twórczego życia - mówił podczas otwarcia wystawy Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Krakowskie MN zadbało także o szczegóły. Oprócz obrazów Tamary Łempickiej goście będą mieli okazję podziwiać jej portrety wykonane przez najwybitniejszych fotografów, m.in. Dory Kallmus, Mario Camuzzi czy Constantina Joffé. Dzięki temu zostają nam udostępnione dwie perspektywy: zewnętrznego wizerunku artystki i jej wewnętrznej wizji malarskiej.

 

 

Kraków. Tamara Łempicka porywa tłumy

Obrazy Tamary Łempickiej to przede wszystkim portrety artystycznej bohemy oraz arystokracji, ale wśród przedstawionych na wystawie prac znajdziemy również martwą naturę. 

Tamara Łempicka przede wszystkim z wielkim zaangażowaniem przedstawiała wizerunki kobiet, które na jej obrazach są silne, niezłomne, pewne siebie. W każdej z prac widać ślady licznych podróży, które zaowocowały ogromną wiedzą na temat sztuki dawnych mistrzów.

Wystawa prac Tamary Łempickiej w Krakowie rozpoczęła się 9 września 2022 roku i potrwa do 12 marca 2023 roku. Mimo że teoretycznie mamy mnóstwo czasu na odwiedzenie krakowskiego Muzeum Narodowego, prace artystki przyciągnęły tłumy.

Już dziś słyszymy o tym, że w kolejce do wejścia niekiedy trzeba czekać ponad godzinę! I trudno się temu dziwić, wielka sztuka wymaga wielkich poświęceń. Naszym zdaniem jednak te dzieła są warte każdej minuty.

Zobaczcie, co mówi o Tamarze Łempickiej jej prawnuczka Marisa de Łampicka!