2023 – rok Wisławy Szymborskiej 

Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że poetka została patronką trwającego właśnie roku. 2 lipca 2023 roku noblistka obchodziłaby swoje setne urodziny. Nowy park powstał dzięki inicjatywie krakowian, którą w ramach budżetu obywatelskiego poparło blisko 9 tys. mieszkańców.

Reklama

Kiedy pojawił się pomysł, by park otrzymał imię poetki, aprobatę wyraziło 3 360 osób z całej Polski, podpisując petycję „TAK dla parku im. Wisławy Szymborskiej”.

 

Kraków. Park im. Wisławy Szymborskiej / PAP Kraków. Park im. Wisławy Szymborskiej / PAP

 

Kraków: Park im. Wisławy Szymborskiej otwarty! 

Jak mówi Michał Rusinek, cieszy się z tego, że Miasto nie wzniosło pomnika Wisławy Szymborskiej, ale że jej „pomnik” zasiało i posadziło.

– Upamiętniło ją w takiej formie, która – jestem przekonany – jej by najbardziej odpowiadała. W parku można przeżyć radość czytania, a może i pisania. Leżeć na trawie i podziwiać paradujące nad nami chmury. Rozmawiać z kamieniem lub wsłuchiwać się w milczenie roślin. Zakochać się od pierwszego wejrzenia, miłością najlepiej szczęśliwą. Przyglądać się cudom pierwszym lepszym. Rozważać możliwości. Zdumiewać się. Na wszelki wypadek powątpiewać, czy to, co ważne, ważniejsze jest od nieważnego. W niedzielę – dziękować swojemu sercu, że nie marudzi. Czytać listy umarłych. Dzielić się wrażeniami z teatru. Obmyślać świat – wydanie drugie. I pamiętać, że nic dwa razy się nie zdarza. I nie zdarzy – mówi wieloletni sekretarz poetki, a aktualnie prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Anna Dymna na uroczystym otwarciu Parku im. Wisławy Szymborskiej w Krakowie / PAP Anna Dymna na uroczystym otwarciu Parku im. Wisławy Szymborskiej w Krakowie / PAP

Kraków: Zieleń zamiast betonozy 

"Wolę kolor zielony” pisała Wisława Szymborska w wierszu „Możliwości”. I tej zieleni z pewnością nie brakuje w nowo otwartym parku. Zamiast betonowego parkingu, który funkcjonował tam wcześniej, powstała przyjazna, zielona przestrzeń, podzielona na różnobarwne ogrody.

- Czy to zresztą nie ironia losu, że oba słowa - park i parking tak niewiele się od siebie różnią? Trzy litery, które mają ogromną moc, by zmienić miejsce dla samochodów w miejsce przyjazne dla ludzi. Jestem tu, by Wam podziękować za tę małą, a jakże wielką zmianę - pisze na swoim koncie na Instagramie Michał Rusinek. 

Kraków. Park im. Wisławy Szymborskiej / PAP Kraków. Park im. Wisławy Szymborskiej / PAP

Niewielki sad z drzewami owocowymi to nawiązanie do sadów karmelitów, które kiedyś znajdowały się w tym miejscu. Półokrągła przestrzeń w centrum parku, porośnięta trawą i kwiatami, to z kolei nawiązanie do placu apelowego funkcjonujących w tym miejscu austriackich koszar.

Kraków. Park im. Wisławy Szymborskiej / PAP Kraków. Park im. Wisławy Szymborskiej / PAP

Wzdłuż głównej alei można zobaczyć opadający kaskadowo strumyk z nasadzoną roślinnością wodną. Woda retencjonowana z dachu pobliskiej biblioteki służy do podlewania roślin. Nie brakuje również części leśnej, dającej schronienie zwłaszcza w cieplejsze dni.

- Miejsce betonowych płyt zajęła teraz zieleń oraz infrastruktura dająca możliwość odpoczynku i rekreacji. W kolorowym ogrodzie w samym centrum miasta pojawi się aż 125 drzew, m.in. klonów, grabów, topoli, kasztanowców, a także drzew owocowych, takich, jak jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie i śliwy. Zieleń niższą wypełni ponad 1,6 tys. różnych krzewów, m.in. bez czarny, lilak pospolity, kalina wonna, hortensje, róże czy porzeczki – można przeczytać w materiałach prasowych. Miejscy ogrodnicy posadzili tu też ponad 18 tys. bylin i ponad 70 tys. cebul.

Kraków. Park im. Wisławy Szymborskiej / PAP Kraków. Park im. Wisławy Szymborskiej / PAP

Poetycki mural Wisławy Szymborskiej w Krakowie 

Park jest jednak nie tylko gratką dla miłośników wypoczynku wśród zieleni. Znajdują się tu też poetyckie cytaty ze wspomnianego wiersza „Możliwości”. Obok parku, na ścianie budynku na ul. Karmelickiej 28, powstał bowiem mural zaprojektowany przez grafików firmy Medicine. Jego centralnym elementem jest wiersz „Nic dwa razy”, a towarzyszą mu grafiki korespondujące z inną dziedziną artystycznej działalności poetki – kolażami.

Odwiedzając park, można usiąść na ławce wśród zieleni i oddać się lekturze ulubionej książki, niekoniecznie poetyckiej. O dostęp do ciekawych lektur zadba bowiem sąsiadująca z parkiem Wojewódzka Biblioteka Publiczna.

Polska świętuje urodziny 100. urodziny Wisławy Szymborskiej 

Krakowska marka Medicine przygotowała jednak nie tylko mural, ale też specjalną kolekcję ubrań poświęconą Wisławie Szymborskiej z okazji 100. rocznicy urodzin poetki. Z kolei Mennica Polska wydała w ostatnich dniach srebrną, 1-dolarową monetę dostępną w niewielkim nakładzie 700 sztuk.

Niespodziankę przygotowała też firma LEGO.

- Małopolski Ogród Sztuki - to miejsce, gdzie można zobaczyć, jak Wisława Szymborska odbiera z rąk króla Szwecji Nobel Prize, czyli Nagrodę Nobla - na fenomenalnej makiecie z 21 tys. klocków LEGO, którą zaprojektował i wykonał mistrz Mateusz Kustra – opisuje w swoich mediach społecznościowych Michał Rusinek.

Była to niespodzianka od LEGO zrealizowana z okazji rocznicy urodzin noblistki.

- Wisława Szymborska nie znosiła patosu, nie tylko w poezji, ale i w życiu prywatnym – mówił cytowany przez Onet Michał Rusinek.

– Co zrobić, żeby przypomnieć ceremonię wręczenia Nagrody Nobla, ale rozbroić jej patos? Oczywiście odtworzyć ją z klocków LEGO! Klocków, które są jedną z najmądrzejszych i najsympatyczniejszych, a zarazem nieinfantylnych zabawek, jakie kiedykolwiek wymyślono.Przy okazji otwarcia parku, Fundacja im. Wisławy Szymborskiej i firma NOHO Investment zaprosiły natomiast artystów do stworzenia własnych interpretacji wybranego przez siebie wiersza na ponad 120-metrowym ogrodzeniu.

W projekcie udział wzięli artyści: Opiemme (pochodzący z Włoch twórca street art, słynący z poezji publicznej; jego dzieła można podziwiać m.in. w Paryżu, Barcelonie, Turynie czy Sewilli), Alicja Biała (artystka pracująca w różnych technikach i skalach, absolwentka The Royal Drawing School w Londynie), Marcin Maciejowski (malarz i rysownik, absolwent ASP w Krakowie, laureat nagrody „Paszportu Polityki”) oraz Bolesław Chromry (rysownik, malarz, ilustrator i poeta).