Kraków - wyjątkowa wystawa sztuki nowoczesnej 

Pawilon Józefa Czapskiego w Krakowie zamienił się w prawdziwą mekkę sztuki nowoczesnej, a wszystko to w związku z otwarciem nowej wystawy  „Sztuka nowoczesna z kolekcji książąt Lubomirskich”.

Reklama

Na ścianach galerii pojawiły się prace takich mistrzów światowej awangardy, jak: Salvador Dalí, Joan Miró Marc Chagall, Pablo Picasso; czy Le Corbusier.

Przyjrzeć się można na żywo również dzieło powojennej grupy CoBrA, w skład której wchodzili m.in. Pierre Alechinsky, Karel Appel i Corneille.

Są też prace amerykańskich mistrzów pop-artu i street style’u, a wśród nich Andy Warhol, Roy Lichtenstein, a nawet tak popularny w ostatnich latach Banksy!

W sumie wystawa prezentuje imponujący zbiór 60 wybranych prac, głównie grafik, które znajdują się w niezwykłej kolekcji Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego. Słynny polski kolekcjoner przez wiele lat miłował się w sztuce dawnej, dopiero od jakiegoś czasu zaczął przekonywać się do prac nowoczesnych artystów.

- Na początku byłem do niej nastawiony z pewną rezerwą. Zrozumienie artystów współczesnych nie jest łatwe, gdyż często jako sposób ekspresji stosują oni przewrotne, a niekiedy wręcz szokujące i gorszące środki wyrazu. Dlatego przekonanie się do pewnych dzieł sztuki czy ich twórców zabrało mi jakiś czas. Studiując historię danych nurtów w sztuce współczesnej, poznałem i zrozumiałem wiele motywów, jakimi kierują bądź kierowali się mistrzowie obecnych czasów. Dzisiaj – z perspektywy tych doświadczeń – mogę w pełni stwierdzić, że sztuka nowoczesna jest równie ważna jak ta klasyczna - pisze w albumie towarzyszącym pokazowi Jan Lubomirski-Lanckoroński.

Dali, Picasso, Banksy - mistrzowie awangardy 

To dzięki poszerzeniu kręgu zainteresowań polskiego kolekcjonera możemy dziś w Krakowie podziwiać prace tak wielkich nazwisk sztuki nowoczesnej, jak Chagall, Picasso czy Banksy.

– Warto również zwrócić uwagę na obecność mniej znanej w Polsce, a bardzo dobrej grupy CoBrA. Są to prace z lat 50., abstrakcyjne i ekspresjonistyczne. Poza tym Andy Warhol i jego „Marilyn Monroe” w zupełnie innym wydaniu niż ta najczęściej reprodukowana oraz prace Damiena Hirsta, gwiazdy sceny brytyjskiej przełomu XX i XXI wieku. Dla koneserów tradycji surrealistycznej mamy zaś wyjątkowy zestaw dzieł dwóch artystów, Marca Chagalla i Salvadora Dalego ­– podkreśla Andrzej Szczerski – dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Prezentowane dzieła w doskonały sposób poprowadzą nas poprzez poszczególne nurty i zmiany w sztuce XX i XXI wieku, ukazując szerokie spektrum możliwości i artystycznej wyobraźni.

– Zależało mi, by zaprosić odbiorców do pewnej podróży artystycznej. To jest przegląd tego, co się działo w sztuce europejskiej oraz amerykańskiej po wojnie. Mamy głównie prace na papierze, grafiki, serigrafie, linoryty, litografie. Jest to pewna opowieść, gdyż zaczynamy od nestorów awangardy. Tych artystów, którzy torowali drogę sztuce współczesnej i awangardowej – mówi Anna Budzałek, kuratorka wystawy, w rozmowie z serwisem LoveKrakow.pl.

Jeśli tylko będziecie mieć okazję zajrzeć do krakowskiego Pawilonu Józefa Czapskiego, skorzystajcie z okazji! Wystawa „Sztuka nowoczesna z kolekcji książąt Lubomirskich” czynna jest do 16 października 2022 roku.