Kopia cennego folio Williama Szekspira sprzedana za miliony dolarów

Najnowsza aukcja w Sotheby’s w Nowym Jorku przyniosła naprawdę ogromne emocje. Jej największą gwiazdą była kopia folio Williama Szekspira, składająca się z 36 najsłynniejszych sztuk z nieopublikowanymi rękopisami. Nowy nabywca zapłacił za nią 2,4 mln dolarów!

Reklama

Pierwsze Folio Williama Szekspira to współczesna nazwa nadana pierwszemu opublikowanemu zbiorowi dzieł Williama Shakespeare’a. Stworzono go w 1623 roku, kilka lat po śmierci pisarza, i zawierał 36 dzieł mistrza. Bezapelacyjnie, pierwsze folio Williama Szekspira uważane jest za  najważniejszy artefakt w literaturze angielskiej.

Spośród 750 egzemplarzy zachowanych z pierwszego nakładu w 1623 roku, zachowały się do dziś jedynie 234 kopie. Większość z nich znajduje się w zbiorach publicznych. Podobno w prywatnych kolekcjach przebywa tylko 18 egzemplarzy. 

Warto dodać, że oryginalne pierwsze folio Williama Szekspira nie przetrwało do czasów nam współczesnych i to dzięki kopiom możemy znać "Makbeta" czy "Hamleta". 

 

Najcenniejsze dzieło literatury angielskiej

Jak podaje Sotheby’s, poprzednim właścicielem folio była szkocka rodzina – szacuje się nawet, że mogła posiadać kopię już od XVII wieku. Choć z czasem artefakt ten uległ zniszczeniu, ma ogromną wartość dla kolekcjonerów. 

Na poszczególnych stronach pojawiają się adnotacje i bazgroły, co – jak się okazuje – jedynie podnosi jej wartość.

- Ten egzemplarz jest szczególnie wyjątkowy ze względu na ślady poprzednich właścicieli, z których wiele pozostawiło swój niezatarty ślad w całej książce. To żywy kawałek historii ludzkości, który ukazuje, w jaki sposób pokolenia fanów Szekspira zostały zainspirowane przez Barda – powiedział w oświadczeniu Richard Austin, szef książek i rękopisów Sotheby’s.

W folio znajdziemy również fragmenty modlitw, wiersze i tajemnicze wersety z „Jana Frasere”. Brakuje w nim natomiast słynnej strony tytułowej z wizerunkiem Szekspira, który przez lata mógł zostać usunięty lub skradziony.