Rysunki w Lascaux. Rozszyfrowano prehistoryczne znaki 

A jednak to prawda, że czasami uczniowie przerastają mistrzów. Brytyjczyk Ben Bacon na co dzień zajmuje się konserwacją mebli, w wolnych chwilach natomiast daje się porywać tajemniczym zagadkom z prehistorii, których do tej pory nie udało się rozwikłać nawet profesjonalistom. I wszystko wskazuje na to, że jego pasja właśnie przyczyniła się do odkrycia kolejny kart przeszłości.

Reklama

Ben Bacon pewnego dnia zdecydował się podjąć rozszyfrowania fresków skalnych znajdujących się w europejskich jaskiniach, w tym Lascaux czy Altamira.

Naskalne malunki od początku ich odkrycia budziły wiele emocji, a eksperci zwracali uwagę m.in. na kropki, kreski oraz nacięcia w kształcie litery „Y”, które powtarzały się w wielu miejscach Europy. Nikt nie mógł jednak ich rozszyfrować, aż do dzisiaj.

Amator archeologii spędził wiele godzin nad studiowaniem zbiorów należących do British Library, artykułów naukowych oraz rozpraw profesorów historii, aby dowiedzieć się, czy te niby przypadkowe znaki mogą coś oznaczać. Był pewny, że nikt nie pozostawił ich tak po prostu

 

Prehistoria - co oznaczają znaki na rysunkach z jaskiń? 

Malunki skalne / Cambridge.org Malunki skalne / Cambridge.org

Według Bena Bacona każdy z tych znaków mógł nawiązywać do form mierzenia czasu. Jego analizy potwierdzają, że prehistoryczni łowcy wykorzystywali cykl księżycowy, aby zorientować się na jego podstawie w cyklach przyrodniczych – chodziło głównie o cykl reprodukcyjny zwierząt.

Jego wnioski opublikowano w czasopiśmie „Cambridge Archeological Journal", a do sprawy włączyli się naukowcy, według których schemat miał wyglądać następująco: pionowe kreski i kropki oznaczają liczbę miesięcy księżycowych, natomiast „Y” miałoby być symbolem dla słowa „rodzić się”.

I choć na pierwszy rzut oka odkrycie to niewiele wnosi w znane już dziedzictwo historii, nic bardziej mylnego. Oto właśnie staliśmy się świadkami poznania pierwszych, niezwykle prostych komunikatów pisanych. Jednocześnie analiza Bena Bacona dowodzi, że ludzkość była związana z Księżycem i jego cyklem o wiele wcześniej niż mogłoby nam się wydawać.