Śmierć królowej Elżbiety a numizmatyka 

Śmierć królowej Elżbiety II z pewnością była jednym z najważniejszych wydarzeń dekady. Dealerzy historycznych monet nie spodziewali się jednak, że aż tak wielkim – zwłaszcza jeśli chodzi o ich klientelę. Kolekcjonerzy są w stanie zapłacić krocie za rzadkie monety z podobizną Jej Wysokości.

Reklama

Co ciekawe, zapytania o rzadkie monety i banknoty z wizerunkiem królowej Elżbiety II płyną nie tylko od samych kolekcjonerów, ale także od nowicjuszy, którzy pragną upamiętnić śmierć brytyjskiej monarchini.

Nie bez znaczenia jest również  fakt, że wizerunek Jej Wysokości pojawia się w rekordowych 33 walutach na całym świecie.

- Nastąpił niesamowity wzrost popytu na monety z podobizną królowej Elżbiety II. Powiedziałbym nawet, że wzrost ten jest aż 45-krotny – mówi dla Mind Food Peter Hutchison, specjalista od monet historycznych w Hattons of London.

Ze względu na tak rekordowy popyt, monety i banknoty z różnych czasów panowania królowej Elżbiety II osiągają równie rekordowe ceny. Które egzemplarze uważa się za najcenniejsze?

 

Najcenniejsze monety i banknoty z podobizną królowej Elżbiety II

Największym popytem cieszą się monety kolekcjonerskie z limitowanych edycji, w tym 50-pensówki brytyjskie wybite z prawdziwej platyny z okazji Platynowego Jubileuszu, złote suwereny Jej Królewskiej Mości z 2022 r. oraz zestawy wyprodukowane w 1953 r. z okazji koronacji Królowej.

Kolekcjonerów interesuje także kanadyjski „Diabeł” z 1954 r., na którym włosy królowej Elżbiety II dają złudzenie uśmiechniętego diabła.

 

Ile zyskały na wartości monety z wizerunkiem królowej Elżbiety II?

Ekspert od monet - Joel Kandiah - opublikował w tym tygodniu film na TikToku, w którym mówi, że cena monety wybitej z okazji Purpurowej Koronacji z 2013 r. z dwóch dolarów wystrzeliła do 180 dolarów.

Alliance Coin & Banknote w Almonte w Ottawie przygotowuje się natomiast do aukcji, na której pojawi kilka „znaczących” przedmiotów o tematyce królewskiej. Wśród nich nie zabraknie także kanadyjskiego banknotu z 1935 r., przedstawiającego ówcześnie 8-letnią księżniczkę Elżbietę.

Co więcej, zdaniem ekspertów, rzadka, francuska wersja tego banknotu bez wad może osiągnąć cenę od 18 000 do 22 000 dolarów kanadyjskich.