Najdroższe komiksy sprzedane na aukcji

Rynek kolekcjonerski komiksów przeżywa rozkwit na niespotykaną dotychczas skalę. W 2021 r. aż osiem tomów wystawionych na aukcjach oscylowało w granicach magicznej bariery miliona dolarów, a w obecnym roku jest tylko lepiej. To właśnie bowiem w kwietniu 2022 r. został ustanowiony rekord wszech czasów na rynku komiksów wynoszący 5,3 mln dolarów!

Reklama

Do niedawna takie kwoty za ilustrowane książki z superbohaterami były nie do pomyślenia, ale obecnie kolekcjonerzy coraz chętniej zwracają swoją uwagę w ich kierunku przede wszystkim ze względu na ich rzadkość, wiek oraz ogólną kulturową wartość.

Na cenę wpływ ma także stan danego komiksu określany w ustanowionej przez Certified Guaranty Company (CGC) skali od 0,5 do 10 punktów, gdzie 10 oznacza stan idealny.

Tuż przed nowojorskim Comic Conem, który odbędzie się w dniach 6-9 października, prezentujemy 10 najdroższych komiksów, które (jak na razie) zostały kiedykolwiek sprzedane na aukcjach. 

X-Men nr 1, 1963 r.

X-Men nr 1, 1963 r. fot. Comic Connect X-Men nr 1, 1963 r. fot. Comic Connect

Cena: 807 tys. dolarów (czerwiec 2021)

Pierwszy tom komiksów z serii X-Men zawierał kultowe postaci takie jak Profesor X, Cyklop, Bestia, Iceman, Angel oraz Magneto. Dodatkowo egzemplarz wystawiony na aukcji otrzymał niemal perfekcyjną notę 9,6 pkt w skali CGC.

Fantastyczna Czwórka nr 1, 1961 r.

Fantastyczna Czwórka nr 1, fot. Comic Connect Fantastyczna Czwórka nr 1, fot. Comic Connect

Cena: 1,5 mln dolarów (kwiecień 2022)

Dzięki gwałtownie rosnącej popularności komiksów ten egzemplarz „Fantastycznej Czwórki” z oceną 9,2 w skali CGC znacznie przekroczył wartość 210 tys. dolarów sugerowaną przez ekspertów dokonujących wyceny książki.

All Star Comics nr 8, 1942 r.

All Star Comics nr 8, fot. Comic Connect All Star Comics nr 8, fot. Comic Connect

Cena: 1,6 mln dolarów (czerwiec 2022)

Na liście najdroższych komiksów – bez zaskoczenia – dominują superbohaterowie płci męskiej. Wyjątkiem jest ta książka, w której po raz pierwszy pojawiła się Wonder Woman.

Detective Comics nr 27, 1939 r.

Detective Comics nr 27, fot. Comic Connect Detective Comics nr 27, fot. Comic Connect

Cena: 1,74 mln dolarów (maj 2022)

Jeśli chodzi z tzw. Złotą Erę Komiksu, tylko dwa wydania mogą konkurować ze sobą w kwestii najważniejszego komiksu w historii. Pierwszym z nich Detective Comics, w którym świat po raz pierwszy spotkał Bruce'a Wayne'a – lepiej znanego jako Batman. Obecnie istnieje tylko 36 egzemplarzy numeru z okładką autorstwa przez Boba Kane'a.

Batman nr 1, 1940 r.

Batman nr 1, fot. Comic Connect Batman nr 1, fot. Comic Connect

Cena: 2,22 mln dolarów (styczeń 2021)

Pierwszy w historii samodzielny komiks Batmana jest jednym z najważniejszych kamieni milowych dla świata powieści graficznych. To także w nim pojawiły się po raz pierwszy tak ikoniczne jak Joker i Catwoman.

Marvel Comics nr 1, 1939 r.

Marvel Comics nr 1, fot. Comic Connect Marvel Comics nr 1, fot. Comic Connect

Cena: 2,42 mln dolarów (marzec 2022)

Publikacja pierwszego numeru Marvel Comics nie tylko stanowi ważny punkt w historii komiksów, ale też wyznacza początki uniwersum Marvela, które dziś bije kolejne rekordy oglądalności w kinach.

Pierwszy numer zawiera wprowadzenie postaci serii, takich jak Human Torch i Angel, a także Namor i Submariner. Ten ostatni zadebiutuje na wielkim ekranie w nadchodzącym filmie „Czarna Pantera: Wakanda Forever”.

Kapitan Ameryka nr 1, 1941 r.

Kapitan Ameryka nr 1, fot. Comic Connect Kapitan Ameryka nr 1, fot. Comic Connect

Cena: 3,1 mln dolarów (kwiecień 2022)

Pierwszy tom komiksów z Kapitanem Ameryką miał olbrzymie znaczenie nie tylko z punktu widzenia historii komiksów, ale też propagandy USA w czasach II wojny światowej. W końcu to w tym komiksie najbardziej amerykański superbohater rozprawia się z nazistami i Adolfem Hitlerem.

Action Comics nr 1, 1938 r.

Action Comics nr 1, fot. Comic Connect Action Comics nr 1, fot. Comic Connect

Cena: 3,2 mln dolarów (styczeń 2022)

Wprowadzenie Supermana do świata komiksu jest powszechnie uznawane za początek zarówno Złotej Ery, jak i samego gatunku superbohaterów, jaki znamy do dziś. Wiadomo, że przetrwał tylko niewielki procent oryginalnego nakładu komiksu — CGC poświadczyła jedynie 75 zachowanych egzemplarzy.

Amazing Fantasy nr 15, 1962 r.

Amazing Fantasy nr 15, fot. Comic Connect Amazing Fantasy nr 15, fot. Comic Connect

Cena: 3,6 mln dolarów (wrzesień 2021)

Komiks dał początek jednemu z najbardziej ikonicznych superbohaterów wszech czasów – Spider-Manowi. To w nim pojawiła się też klasyczna już kwestia „z wielką mocą musi też iść wielka odpowiedzialność!”

Superman nr 1, 1939 r.

Superman nr 1, fot. Comic Connect Superman nr 1, fot. Comic Connect

Cena: 5,3 mln dolarów (kwiecień 2022)

Pierwszy tom solowych przygód Supermana po raz pierwszy sprzedano w 1979 r. za zaledwie tysiąc dolarów. Jego pierwotna cena wynosiła zaś… 10 centów. Obecnie komiks jest wart 5,3 mln dolarów i jak dotąd pozostaje najdroższym tomem powieści graficznej, który kiedykolwiek sprzedano na aukcji. Jest też jednym z najrzadszych – istnieją tylko dwie certyfikowane kopie z notą CGC wyższą niż 8 pkt.