Kolekcja książek Amy Winehouse idzie pod młotek

Nawet na 90 tys. euro wyceniana jest prywatna kolekcja książek Amy Winehouse, która w kwietniu br. trafiła pod młotek w serwisie Catawiki. Zmarła w 2011 r. artystka słynęła z miłości do literatury i w ciągu swojego życia zgromadziła całkiem pokaźną bibliotekę, o czym świadczy m.in. powyższa aukcja. Na liście znajduje się bowiem aż 230 różnych pozycji z zakresu sztuki, designu, teatru, zdrowia, sportu, duchowości, a ponadto literatura piękna i komiksy.

Reklama

Interesujący jest jednak nie tylko zakres tematyki, która fascynowała Winehouse, ale też różnorodność czytanych przez nią autorów i autorek. W jej prywatnej bibliotece pojawiali się absolutni klasycy tacy jak J.D. Salinger, F. Scott Fitzgerald, George Bernard Shaw, William Szekspir, James Joyce, Albert Camus, Anton Czechow czy Władimir Nabokow, ale też pisarki i pisarze bardziej mainstreamowi, jak np. J.K. Rowling i seria o Harrym Potterze.

Kolekcja książek Amy Winehouse, fot. Catawiki Kolekcja książek Amy Winehouse, fot. Catawiki

Z ciekawych pozycji warto wymienić z pewnością także „Biblię motocyklistów”, całkiem pokaźną kolekcję erotyków na czele z utworami autorstwa Guido Crepaxa oraz książki o innych artystach, którzy zmagali się z uzależnieniami np. o Jimim Hendriksie czy Boyu George’u.

Bazgroły w jednej z książek Amy Winehouse, fot. Catawiki Bazgroły w jednej z książek Amy Winehouse, fot. Catawiki

Kolekcja książek Amy Winehouse z prywatnymi notatkami

Dodatkowym smaczkiem tej kolekcji są także odręczne notatki, które Amy Winehouse wykonywała na marginesach swoich książek. Z jednej strony są tu typowe bazgroły w stylu kilkudziesięciu serduszek narysowanych długopisem na całej stronie, ale też pomysły na teksty, skojarzenia, rymy, a nawet… lista gości na imprezę. W niektórych pozycjach pojawiają się także dedykacje dla artystki od jej przyjaciół i partnerów np. Dave’a LaChapelle czy Blake’a Fieldera Civila.

Lista gości na imprezę na tyle książki Amy Winehouse, fot. Catawiki Lista gości na imprezę na tyle książki Amy Winehouse, fot. Catawiki

– Ta osobista biblioteka ukazuje znacznie więcej niż miłość Amy do książek i literatury – ukazuje wiele fragmentów jej codziennego życia, których mało kto był świadkiem. Wiele książek nosi znamiona jej miłości, ma w sobie plamy po kawie i herbacie, ślady szminki, niedokończone teksty piosenek, bazgroły i obszerne, osobiste notatki. Jej biblioteka odzwierciedla przede wszystkim to, jaką była osobą: zaciekłą i pełną pasji – komentował aukcję Mark Harrison, ekspert Catawiki ds. książek i literatury.

Oferty na zakup biblioteki Amy Winehouse można składać do 24 kwietnia. Aktualna stawka wynosi 40 tys. euro.  

Notatki Amy Winehouse, fot. Catawiki Notatki Amy Winehouse, fot. Catawiki

Ślad szminki na książce Amy Winehouse, fot. Catawiki Ślad szminki na książce Amy Winehouse, fot. Catawiki

Dedykacja na jednej z książek Amy Winehouse, fot. Catawiki Dedykacja na jednej z książek Amy Winehouse, fot. Catawiki