"Femme à la montre" Pabla Picassa na sprzedaż

8 i 9 listopada 2023 roku pod młotek nowojorskiego domu aukcyjnego Sotheby’s trafią zbiory prywatnej kolekcji filantropki Emily Fisher Landau. Wśród dzieł sztuki pojawi się wprawiający w zachwyt obraz Pabla Picassa "Femme à la montre" z 1932 roku. Zgodnie z przewidywaniami kolekcjonerów wartość kubistycznego dzieła sztuki może osiągnąć aż 120 mln dolarów.

Reklama

"Kobieta z zegarkiem" Pabla Picassa - kim była muza i kochanka malarza? 

Arcydzieło Pabla PicassaKobieta z zegarkiem”, które zostanie zlicytowane podczas listopadowej aukcji w Sotheby’s, przedstawia jedną z muz hiszpańskiego artysty, francuską modelkę Marie-Thérèse Walter.

Modelka była bohaterką wielu, najbardziej udanych portretów artysty, w tym m.in. „Marzenia” przedstawiającego blond muzę w czerwonym fotelu. Siedemnastoletnia piękność i 45-letni malarz zaledwie w tydzień od swojego pierwszego spotkania w 1927 roku rozpoczęli płomienny romans, który przetrwał 8 lat.  

Pablo Picasso dla swojej "złotej muzy" zdecydował się porzucić żonę, rosyjską balerinę Olgę Khokhlovę.

Najbardziej udane dzieła sztuki należą także do tych… najcenniejszych. Obraz Pabla Picassa „Kobieta siedząca przy oknie”, który również przedstawia francuską muzę, został sprzedany w 2021 roku na aukcji w Christie’s za 103,4 mln dolarów. Czy „Kobieta z zegarkiem” pobije rekord?

Pablo Picasso, Andy Warhol i Mark Rothko - listopadowa aukcja w Sotheby's 

Namalowany w 1932 roku obraz należał do zamożnej mieszkanki Nowego Jorku, Emily Fisher Landau, która zmarła w tym roku w wieku 102 lat. Na listopadowej aukcji pojawią się także inne dzieła z kolekcji filantropki, w tym m.in. Andy’ego Warhola, Jaspera Johnsa i Marka Rothko.

Dom aukcyjny Sotheby’s liczy na sprzedaż, która przekroczy 400 mln dolarów.