Według badań naukowców z moskiewskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej przeciętny roczny zwrot z inwestycji w klocki Lego jest wyższy niż w przypadku złota, akcji dużych spółek czy alternatywnych źródeł inwestycyjnych takich jak biżuteria czy sztuka.

Reklama

Ekonomiści doszli do takich wniosków na podstawie analizy 2322 nieotwartych zestawów popularnych klocków wyprodukowanych w latach 1987-2015 oraz cen ich sprzedaży na internetowych aukcjach. Badanie zostanie opublikowane w styczniowym numerze Research in International Business and Finance.

 

Klocki Lego to świetna inwestycja - 11 proc. zwrotu

Przywykliśmy do myślenia, że ​​ludzie inwestują w takie przedmioty jak biżuteria, antyki czy dzieła sztuki – komentowała wyniki prof. Victoria Dobrynskaya, jedna z autorek badania.

Istnieją jednak inne opcje, takie jak kolekcjonerskie zabawki. Na rynku wtórnym Lego rocznie zawieranych jest kilka tysięcy transakcji. Nawet biorąc pod uwagę niewielkie ceny większości zestawów, jest to ogromny rynek, który nie jest dobrze znany tradycyjnym inwestorom.

Retro zestawy klocków Lego 

I rzeczywiście, według analizy rosyjskich badaczy inwestorzy lokujący swój kapitał w retro zestawach klocków Lego mogą liczyć na średni roczny zwrot ze swojej inwestycji rzędu 11 proc. lub nawet więcej, jeśli np. dany zestaw został nabyty na rynku pierwotnym ze zniżką. W przypadku złota roczny zwrot wynosi ok. 10 proc., a w przypadku akcji dużych spółek giełdowych – około 9 proc.

Zdaniem naukowców różnica ta wynika przede wszystkim z tego, że mało kto traktuje Lego jako dobro inwestycyjne. W końcu większość ludzi kupuje klocki z myślą o zabawie, a nie lokacie kapitału i późniejszej sprzedaży. Poza tym obecne na rynku od połowy XX wieku Lego zdążyło przez te wszystkie lata zgromadzić rzeszę oddanych fanów, którzy w pogoni za wspomnieniami gotowi są słono zapłacić za starsze zestawy.

 

Spodobał Ci się Well.pl? Obserwuj nas na Instagramie! 

Na co zwrócić uwagę inwestując w Lego?

Zanim jednak zaczniecie przeszukiwać swoje strychy i piwnice w nadziei na znalezienie zapomnianych zestawów klocków, powinniście wiedzieć o kilku rzeczach.

Po pierwsze, ceny zestawów Lego na rynku wtórnym są z reguły bardzo zróżnicowane i mogą wahać się od -50 proc. do nawet 600 proc. rocznego zwrotu inwestycji. Ponadto cena danego zestawu zwykle zaczyna rosnąć dopiero 2-3 lata po wycofaniu go z rynku. Oznacza to, że należy nie tylko uzbroić się w cierpliwość, ale w swoich planach inwestycyjnych wziąć także pod uwagę koszty przechowywania klocków.

Sokół Millenium z serii Star Wars/fot. Kristine Tumanyan Sokół Millenium z serii Star Wars/fot. Kristine Tumanyan

Badacze w swojej analizie doszli też do wniosków, że ceny małych lub bardzo dużych zestawów będą rosły szybciej niż ceny średnich zestawów, a na największe wzrosty wartości odnotowują serie związane z filmami, słynnymi budynkami czy świętami. W tym kontekście nie będzie żadnym zaskoczeniem, że jednymi z najdroższych zestawów są te związane z „Gwiezdnymi Wojnami” – Sokół Millenium, Gwiazda Śmierci czy imperialny niszczyciel. Inne wysoko cenione zestawy Lego to edycje limitowane oraz te rozdawane na imprezach promocyjnych.

Autorzy badania podkreślają jednak, że tak jak w przypadku innych inwestycji, dogłębna znajomość świata Lego jest bardzo wskazana. Przez lata na rynku pojawiło się bowiem tyle różnych zestawów, że tylko prawdziwi znawcy będą w stanie dostrzec inwestycyjny potencjał mniej popularnych seriach czy zestawach.