Kim naprawdę jest Anna Sorokin - bohaterka serialu Netflixa? 

Anna Sorokin oraz Simon Leviev – antybohater dokumentu „Oszust z Tindera” – mają ze sobą bardzo wiele wspólnego – oboje chcą być bogaci i prowadzić wystawny styl życia. Jednocześnie oboje nie zamierzają realizować swoich marzeń uczciwymi metodami – zamiast tego preferują oszustwa, manipulacje, tworzenie pozorów i udawanie kogoś, kim nie są.

Reklama

O ile jednak Simon Leviev za swój cel obrał zwyczajne kobiety poznane na Tinderze, które omamione jego pozorowanym bogactwem i deklaracjami wielkiej miłości dobrowolnie zadłużały się na olbrzymie sumy, o tyle Anna Sorokin – znana też jako Anna Delvey – postanowiła naciągać nowojorskich bogaczy. Ale po kolei.

Kim jest Anna Delvey?

O historii Anny Delvey/Sorokin po raz pierwszy zrobiło się głośno za sprawą reportażu Jessiki Pressler opublikowanego na łamach „New York Magazine” w 2018 r. Sorokin w Stanach Zjednoczonych znana była jako Anna Delvey – bogata dziedziczka fortuny, bywalczyni salonów i ulubienica nowojorskiej elity towarzysko-finansowej. Część osób myślała, że Anna jest córką rosyjskiego dyplomaty, inni że jej ojciec jest potentatem naftowym, a ona sama dysponuje 60 mln dolarów za pośrednictwem funduszu powierniczego.

Anna Delvey nie była jednak żadną z tych osób. W rzeczywistości nazywała się Anna Sorokin i urodziła się w rodzinie rosyjskich emigrantów, którzy przeprowadzili się do Niemiec, gdy miała 16 lat. Jej ojciec przez większość życia był kierowcą ciężarówki, a później drobnym przedsiębiorcą, który jednak nigdy nie osiągnął sukcesu finansowego. Anna nie zamierzała jednak wieść życia swoich rodziców – pragnęła bogactwa, przepychu i blichtru. Dlatego właśnie wyjechała do Nowego Jorku, gdzie wymyśliła siebie na nowo.

Dzięki mieszance bezwzględności, arogancji i bezczelności, ale także pomysłowości, charyzmy i przedsiębiorczości Anna przez całe miesiące była w stanie mieszkać w najdroższych nowojorskich hotelach, jadać w ekskluzywnych restauracjach i ubierać się w ubrania od najlepszych projektantów. Ze swoimi bogatymi przyjaciółmi jeździła również na luksusowe wakacje, nigdy jednak za nic nie płaciła.

Jak pisała Pressler w swoim reportażu, Sorokin w oczach nowojorskiej elity stała się typowym trust fund kid – dzieckiem funduszu powierniczego, które dzięki fortunie rodziców wiedzie wystawny tryb życia, co jednocześnie uwiarygadnia jego historię wśród innych bogaczy. W ten właśnie sposób Anna próbowała też wyłudzić kilkadziesiąt milionów dolarów kredytu od rekina nowojorskiej finansjery w celu stworzenia fundacji swojego imienia i ekskluzywnego klubu dla artystów i bogaczy.

Anna Sorokin – upadek naciągaczki

Sorokin ostatecznie została wydana policji przez swoją byłą przyjaciółkę Rachel Williams i aresztowana w roku 2017 r. Williams była jedną z ofiar, od której Anna Delvey wyłudziła kilkadziesiąt tysięcy dolarów na wspólne luksusowe wakacje w Maroku. W 2019 r. Sorokin została skazana na 4 do 12 lat więzienia, jednak została wypuszczona za dobre sprawowanie zaledwie po dwóch latach. Obecnie znów przebywa w areszcie po tym, jak niedługo po wyjściu z więzienia została zatrzymana przez amerykańskie służby emigracyjne z nieważną wizą.

Historia Anny wzbudziła olbrzymią sensację w światowych mediach. Netflix kupił prawa do jej ekranizacji za 320 tys. dolarów, a Sorokin dzięki temu zyskała jednocześnie sławę i majątek. Serial „Kim jest Anna?” pojawił się w serwisie w lutym 2022 r., a w rolę Anny Sorokin wcieliła się Julia Garner.