"Cleaning" - to nie jest zwykła książka o sprzątaniu!

Interesujecie się designem? Musicie zatem wiedzieć, kim jest Kenya Hara. Autor takich książek jak "Designing Design" i "White" jest jednym z przodujących projektantów w Japonii, a w środowisku wspomniane pozycje uznawane są niemalże za Biblię.

Reklama

Zapowiedź najnowszego wydawnictwa Japończyka może z początku zaskakiwać. Kenya Hara zgłębia w niej koncepcję czystości i dbania o porządek, który wg. niego ma uniwersalną wartość dla wszystkich społeczeństw na całym świecie.

Oryginalna pozycja rzuca światło na różne wymiary porządkowania. Na jej stronach znalazło się miejsce dla wielu metod sprzątania. O niektórych pewnie nawet nie pomyśleliście! Ma to na celu poszerzenie zrozumienia czynności, która dla słynnego króla designu odgrywa integralną rolę w życiu.

- W 2019 roku objechaliśmy cały świat, aby sfotografować sceny, w których widać sprzątających ludzi. Zaczęliśmy się zastanawiać, czy w codziennej i zwyczajnej pracy, jaką jest sprzątanie nie drzemie przypadkiem istota człowieka - pisze autor.

Sprzątanie i jego rola w naszym życiu

Jak zapowiada wydawca, w "Cleaning" znajdziecie wszystko - od porządkowania dziecięcych zabawek po skomplikowaną pracę zegarmistrza i kompleksowe czyszczenie statku. Choć wydaje się to nieco dziwne, każdy z tych procesów opisany jest z wyraźną fascynacją i uwagą.

Album składa się prawie 580 stron, na których znajdziemy masę przepięknych fotografii, które przygotowali Yoshihiko Ueda oraz Taiki Fukao. Bogatym ilustracjom towarzyszą krótkie opisy, przy których autora wsparli Takuya Seki oraz Mariko Hara. To dzięki nim "Cleaning" zyskuje niemal poetycki sznyt.

Nie, to nie jest kolejny zwykły poradnik o tym, jak posprzątać dom napisany przez znaną celebrytkę. "Cleaning" stawia na walory edukacyjne, rozrywkowe oraz wizualne, ale przede wszystkim ma zadanie zachęcić czytelników do spojrzenia na żmudny, codzienny proces z zupełnie innej strony.

Album wydawany jest przez Lars Müller Publishers. Jej koszt w oficjalnym sklepie oficyny to ok. 140 złotych.