Europejski Kongres Gospodarczy 2022 pobił wszelkie rekordy! 

Wysoka frekwencja uczestników, rekordowy ekwiwalent publikacji i historycznie najwyższa ocena satysfakcji plasują XIV Europejski Kongres Gospodarczy w czołówce największych biznesowych eventów w Europie Centralnej. 14. edycja spotkania była również najbardziej zaawansowana pod względem technologicznym, konsekwentnie realizowane rozwiązania streamingowe zwiększyły zasięgi wydarzenia.

Reklama

– Kierunek tegorocznym debatom nadały wojna w Ukrainie i jej gospodarcze, polityczne i społeczne konsekwencje. Podczas Kongresu przedstawiciele polityki, biznesu i nauki omawiali najbardziej aktualne tematy, a sygnały, że uczestnicy wyjeżdżają z Katowic z poczuciem sprawczości, świadczą o tym, że to wydarzenie, zwłaszcza w tak trudnym momencie, przybrało szczególną misję. Niewątpliwą wartością organizowanego przez nas już od czternastu lat Kongresu jest to, że podnoszone w czasie debat i rozmów kuluarowych tematy wybrzmiewają jeszcze długo po imprezie, a wiele omawianych projektów przyjmuje realne kształty – mówi Wojciech Kuśpik, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

– Tym, co dodatkowo wzbogaciło tegoroczną odsłonę i zadecydowało o tak pozytywnym odbiorze, była wyjątkowa atmosfera powrotu do popandemicznej normalności i dużej satysfakcji z możliwości spotkań tutaj na miejscu, w Katowicach, w historycznym dla Europy i świata, pełnym wyzwań momencie – dodaje.

EKG 2022 / materiały prasowe EKG 2022 / materiały prasowe

Katowicki EKG 2022 - 87 proc. zadowolonych uczestników

15 tys. uczestników, w tym 9 tys. stacjonarnych i 6 tys. śledzących dyskusje online, ponad 550. przedstawicieli mediów, 150 sesji z udziałem 1000. panelistów – to liczby, którymi zapisała się w historii tegoroczna edycja wydarzenia. 

O ocenę XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego słuchaczy, panelistów i partnerów zapytała firma BCMM – badania marketingowe. Odsetek stacjonarnych słuchaczy zadowolonych z uczestnictwa w wydarzeniu zwiększył się w porównaniu do poprzedniej edycji Kongresu (z 82 proc. do 87 proc.) i osiągnął najwyższą wartość w historii realizowanych pomiarów.  Zadowolenie z uczestnictwa w katowickim spotkaniu, które odbyło się w dniach 25-27 kwietnia 2022 roku, wyraziło 86 proc. słuchaczy i 92 proc. panelistów. Aż 91 proc. uczestników i 89 proc. prelegentów zadeklarowało swój udział w kolejnej edycji wydarzenia w 2023 roku.

EKG 2022 / materiały prasowe EKG 2022 / materiały prasowe

 EKG 2022: "Interesująca tematyka dyskusji" 

Najwyżej oceniany aspekt merytoryczny tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach to interesująca tematyka wystąpień, sesji i paneli dyskusyjnych (ocena 8,3 w 10-stopniowej skali wśród uczestników stacjonarnych; 8,5 wśród uczestników online), profesjonalna moderacja (8,0 stacjonarni; 8,3 online) oraz interesujące opinie przedstawione przez zaproszonych ekspertów (8,0 stacjonarni; 8,1 online). Spośród efektów uczestnictwa w Kongresie, słuchacze najwyżej oceniają możliwość zdobycia wiedzy na temat zjawisk i nowych trendów gospodarczych (8,2 stacjonarni; 8,3 online).

Czynniki w największym stopniu wpływające na zadowolenie z uczestnictwa w XIV Europejskim Kongresie Gospodarczym (zarówno wśród słuchaczy stacjonarnych, jak i biorących udział w Kongresie online) to interesujące opinie prelegentów, profesjonalna moderacja wystąpień, ich ciekawa tematyka, a także możliwość zapoznania się z nowymi trendami.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach - ważne miejsce dla biznesu 

Doceniono również przestrzeń Europejskiego Kongresu Gospodarczego, uznając za istotny atut organizacyjny lokalizację imprezy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach (9,5). Pozytywnie oceniono standard sal konferencyjnych (8,9), informacje przesyłane przez organizatora przed wydarzeniem (8,6 stacjonarni; 8,7 online), internetowy system (8,4 stacjonarni; 8,9 online), informacje przekazywane w czasie trwania eventu (8,6 stacjonarni; 8,7 online) oraz system informacyjny MCK (8,5).

– Największe wydarzenie gospodarcze w Europie Centralnej dodatkowo stało się największym gospodarczym kongresem online – dodaje Wojciech Kuśpik.

EKG 2022 / materiały prasowe EKG 2022 / materiały prasowe

XIV Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach za pośrednictwem telewizji, prasy, radia i portali internetowych relacjonowało około 500. dziennikarzy reprezentujących ponad 120 redakcji. W 2022 r. w polskich mediach powstało blisko 50 tys. publikacji dotyczących lub wzmiankujących wydarzenie. Ekwiwalent reklamowy, czyli szacunkowa kwota, jaką należałoby przeznaczyć na reklamy o tej samej powierzchni i czasie antenowym, wyniosła ponad 51 mln zł. 

Wydarzenia komentowano także w mediach społecznościowych – przez trzy dni odnotowano blisko 11 tys. wzmianek na Twitterze, Facebooku, Linkedinie, blogach i mikroblogach, o łącznym zasięgu ponad 88 mln unikalnych użytkowników.

Przez trzy kongresowe dni (25-27 kwietnia 2022 r.), w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyło się łącznie ponad 150 sesji z udziałem 1000. panelistów. Trzydniowa debata poruszała najważniejsze tematy przeobrażającej się gospodarki, w ich aktualnym społecznym i geopolitycznym kontekście. Agenda tegorocznego Kongresu na dwa miesiące przed startem wydarzenia została ułożona na nowo w związku z całkowicie zmieniającą optykę agresją Rosji na Ukrainę. Wojna za wschodnią granicą i wynikające z niej konsekwencje były szeroko obecne w kongresowych panelach. O sile Kongresu od lat stanowią jego uczestnicy. Reprezentacja polityków europejskich i przedstawiciele gospodarczych resortów polskiego rządu, przedsiębiorcy, inwestorzy, menedżerowie – praktycy gospodarki, budują prestiż wydarzenia. W tej edycji dopisali zarówno wielcy globalnej ekonomii, jak i przedstawiciele dużych i średnich prywatnych firm.

 

*Badania wśród uczestników Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2022 na reprezentatywnych próbach badawczych przeprowadził instytut badawczy BCMM – badania marketingowe.

***

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski, Europy, świata, wśród których wymienić można: unijnych komisarzy, premierów i przedstawicieli rządów państw europejskich, prezesów największych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne.

W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP.