„Stranger Things 4.”: "Running Up That Hill" na szycie przebojów

Czasami bywa i tak, że to twórcy nowoczesnych treści muszą przypominać społeczeństwu o hitach z przeszłości. Tak było i tym razem. Dzięki „Stranger Things 4” piosenka Kate Bush„Running Up That Hill” powróciła na szczyt najpopularniejszych utworów na świecie!

Reklama

Twórcy „Stranger Things” przypomnieli nam wszystkim o świetności lat 80., a największym odkryciem okazała się właśnie muzyka. 

Piosenka Kate Bush bije rekordy Spotify

Piosenka Kate Bush z serialu "Stranger Things 4" aktualnie jest o 153 procent częściej wyszukiwana na Spotify niż przed premierą serialu na Netflixie! A na iTunes znalazła się na szczycie listy przebojów, tuż obok piosenek Lizzo, Harry'ego Stylesa i Lady Gagi.

- Piosenka „Running up that Hill” od razu skojarzyła mi się z emocjonalnymi zmaganiami Max. Usiedliśmy z koordynatorem serialu i zrobiliśmy przegląd wszystkich scen, w których mogłaby się pojawić – wyznaje Nora Felder, music dempartment "Stranger Things" w rozmowie z NME.

Kiedy wybrano już odpowiedni moment, twórcy stanęli przed kolejnym trudnym zadaniem – trzeba było przekonać Kate Bush, że warto.

 

Kate Bush uwielbia „Stranger Things” ?

Kate Bush słynie z tego, że nie lubi bylejakości. Podobno jest bardzo wybredna jeśli chodzi o wykorzystywanie swoich utworów w produkcjach filmowych.

- Musieliśmy się upewnić, że Kate Bush dostała fragmenty scenariusza oraz wstępne nagrania. Musiała przecież zobaczyć, w jaki sposób chcemy wykorzystać jej piosenkę – dodaje Nora Felder.

Ku zdziwieniu wszystkich piosenkarka w mgnieniu oka zgodziła się na udostępnienie piosenki. Powód? Podobno sama uwielbia „Stranger Things”!

I tak historia pełna niepewności zakończyła się nie tylko ogromną ulgą produkcji, ale przede wszystkim ogromnym sukcesem!

 

 

Kate Bush - "Running Up That Hill" - historia 

Piosenka "Running Up That Hill" to główny singiel Kate Bush z albumu "Hounds of love"  z 1985 roku.

Początkowo jednak jego nazwa miała być nieco inna. Piosenkarka upierała się, by ludzie kojarzyli go jako "A Deal With God", ale produkcja bała się negatywnych reakcji ze strony osób religijnych. 

-  Próbowałam przekazać w tej piosence, że tak naprawdę mężczyzna i kobieta nie mogą się zrozumieć, ponieważ - no właśnie - są  mężczyzną i kobietą. To inne role. Gdybyśmy mogli przez jakiś czas być na miejscu tej drugiej osoby, moglibyśmy być bardzo zaskoczeni! Ostatecznie doprowadziłoby to do lepszego zrozumienia.  Zwykle mówi się o układzie z diabłem - ale właściwie dlaczego nie możemy pójść na układ z Bogiem?  Moim zdaniem cała idea proszenia Boga, aby zawarł z tobą układ, jest o wiele silniejsza i ważniejsza - tłumaczyła Kate Bush w jednym z wywiadów z 1985 roku. 

Ostatecznie - w ramach kompromisu - na płycie piosenka znajduje się pod nazwą "Running Up That Hill (A Deal With God)" i  uważa się ją za najbardziej udany singiel Kate Bush z lat 80.

Teledysk do piosenki, wyreżyserowany przez  Davida Garfatha, do dziś wzbudza ogromny szał. Choć, co ciekawe, początkowo MTV odmawiało wyemitowania wideo ze względu na jego kontrowersyjny charakter. Zamiast niego wykorzystano nagranie na żywo z programu telewizyjnego Wogan.

Dziś jednak nie ma miejsca na kontrowersje - to niekwestionowany hit! Choć być może to właśnie historia piosenki sprawiła, że przyciągnęła twórców "Stranger Things". Zresztą, zobaczcie tylko ten teledysk!