Antykwaryczna perła dla miłośników wina

Bibliofile i enofile mają na co czekać podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Antykwariackich w Nowym Jorku. Na sprzedaż trafi bowiem jedna z najbogatszych i najbardziej kompletnych kolekcji książek o winie  - "Biblioteka Thackreya - Archeologia Przyjemności".

Reklama

Zbiór został stworzony przez winiarza Seana Thackreya i składa się z ponad 700 różnorodnych pozycji – książek i wiekowych manuskryptów, które odmalowują niezwykle złożony i bogaty obraz historii rozwoju wina w państwach zachodnich oraz kultury, która się wytworzyła wokół tego trunku.

– Celem istnienia tej biblioteki jest przedstawienie antologii wczesnych tekstów na temat wytwarzania wina i filozofii stojącej za tym trunkiem oraz wielu innych tekstów dołączonych do zbioru ze względu na czystą przyjemność obcowania z lekturą – czytamy w opisie kolekcji na stronie Seana Thackreya.

Historia wina w jednej bibliotece 

W kolekcji znajdują się m.in. wszystkie ważne i klasyczne monografie z dziedziny enologii i uprawy winorośli, które powstały przede wszystkim między XV wiekiem a końcówką XIX stulecia. Wśród najcenniejszych pozycji znajdują się m.in. „De vinis” (1530 r.) Arnaldusa de Villanova oraz „De diversorum vini generum natura liber” (1564 r.) Jacobusa Praefectusa oraz wiele innych ksiąg mniej znanych poza kręgiem miłośników wina.

– Zbiór ten obejmuje całe spektrum tekstów dotyczących wina. Niektóre są znane, chociaż w rzeczywistości czyta się je tylko pod przymusem akademickim, inne są zupełnie nieznane. Faktem jest jednak, choć może się to wydawać niewytłumaczalne, że najwyraźniej nigdy wcześniej podobna antologia nie była publikowana drukiem, w internecie, ani nigdzie indziej – dodaje Thackrey.

Na tegorocznych targach antykwarycznych odbywających się pod koniec kwietnia w Nowym Jorku zostanie zaprezentowanych 46 najważniejszych elementów kolekcji. Całość zostanie następnie wystawiona na sprzedaż za 2 mln dolarów.