Legendarny Red Cross Diamond na aukcji Christie’s

Jeden z największych diamentów na świecie zwany Red Cross Diamond trafi pod młotek na aukcji Christie’s 11 maja 2022 roku i jak się okazuje, jest jeszcze cenniejszy niż dotychczas.

Reklama

Według Christie’s Red Cross Diamond został pierwotnie wycięty z surowego kamienia o masie 375 karatów. Znaleziono go w 1901 roku w południowoafrykańskiej kopalni De Beers – od tej pory uważany jest za jeden z najpiękniejszych i największych na świecie. Jego charakterystyczną cechą jest żółte zabarwienie, poduszkowy kształt oraz fasetowanie w kształcie krzyża maltańskiego.

Christie's Christie's

Po raz pierwszy sprzedano go w 1918 roku w ramach wsparcia brytyjskiego Czerwonego Krzyża oraz Zakonu św. Jana. Wówczas trafił w ręce jubilera SJ Philippsa, który wykupił go za 600 tysięcy dolarów.

W 1973 roku diament ponownie trafił pod młotek, a jego ostateczna cena to 4,75 milionów dolarów.

Christie’s uważa jednak, że tym razem cena może być znacznie wyższa.

 

Kultowe diamenty zyskują na wartości

Zgodnie z założeniami przedstawicieli domu aukcyjnego, tegoroczna cena Red Cross Diamond oscyluje w granicach 7,5-10 milionów dolarów, co oznacza, że jego cena może wzrosnąć ponad dwukrotnie. Część dochodów ze sprzedaży zostanie przeznaczona na wsparcie dla Komitetu Czerwonego Krzyża.

Red Cross Diamod pojawi się na aukcji obok 228,3–karatowego diamentu „Skała”, który uważa się za największy diament, który kiedykolwiek trafił pod młotek. Jego szacowana cena to 30 milionów dolarów