„The Rock” - jeden z największych diamentów na świecie sprzedany

228,31-karatowy diament w kształcie gruszki znany jako „The Rock” był jednym z największych rarytasów niedawnej aukcji domu Christie’s w Genewie. 

Reklama

„The Rock” pochodzi z Republiki Południowej Afryki, gdzie odnaleziono również inne największe diamenty na świecie, w tym „Gwiazdę Afryki” oraz „Złoty Jubileusz”. 

Eksperci porównują jego wielkość do wielkości piłeczki golfowej, a Amerykański Instytut Gemmologiczny uznał go za „największy istniejący diament w kształcie gruszki od D do Z” , jaki kiedykolwiek został wyceniony przez ich laboratorium.

- Często w przypadku tych największych kamieni poświęca się część kształtu, aby utrzymać odpowiednią wagę. „The Rock” utrzymuje jednak idealnie symetryczną formę w kształcie gruszki. To jeden z najrzadszych klejnotów, jakie zostały sprzedane na aukcji – mówi Max Fawcett, szef działu biżuterii Christie’s w Genewie.

Jednak, pomimo niezwykle rzadkiej formy, ostateczna cena „The Rock” spadła poniżej oczekiwań ekspertów. Dom aukcyjny oszacował diament na 30,2 milionów dolarów. Sprzedaż jednak zakończyła się na kwocie 21 894 082 dolarów.

Nowy nabywca otrzymał także bonus w formie platynowego wisiorka marki Cartier, na którym zawieszony był diament dotychczas. 

 

Cenne kamienie na aukcji Christie’s

Mimo to aukcja okazała się wielkim sukcesem. Większość „Wspaniałych klejnotów” przełamały szacunki ekspertów. Mowa tu m.in. o broszce z różowym szafirem, rubinem i diamentem z lat 40., którą sprzedano za prawie 600 tysięcy dolarów, czyli ponad 11-krotnie więcej niż przewidywano. Podobnym hitem okazała się także XIX-wieczna tiara, która sprzedała się za cenę trzykrotnie wyższą, niż szacowano – ponad 2 miliony dolarów.

Przedstawiciele Christie’s są jednak zafascynowani przede wszystkim żółtym diamentem zwanym „Diamentem Czerwonego Krzyża” o masie 205,07 karata. Klejnot został sprzedany za ponad 14 milionów dolarów, z czego znaczną część przekazano na rzecz Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża z siedzibą w Genewie.