Obraz Jana Matejki sprzedany za rekordową sumę

Dzieło Jana Matejki znane jako „Portret córki Heleny z krogulcem” właśnie zostało wylicytowane na aukcji Polswiss Art za ponad 15 milionów dolarów. Zdaniem ekspertów sztuki to wydarzenie po raz kolejny podkreśliło, że spuścizna artysty z roku na rok jedynie zyskuje na wartości.

Reklama

- Jan Matejko triumfuje. Obraz wylicytowano za 12,6 mln, co razem z opłatą aukcyjną dało kwotę 15 mln. zł. To druga największa transakcja w historii polskiego rynku sztuki – powiedziała w oświadczeniu prasowym Marta Rydzyńska z Domu Aukcyjnego Polswiss.

„Portret córki Heleny z krogulcem” był jednym z pięciu wizerunków dzieci uwiecznionych przez płótno Jana Matejki. Podobnie jak dwa inne, został namalowany w 1882 roku w Krzesławicach, czyli posiadłości wiejskiej artysty, ale w odróżnieniu od nich póki co nie trafił do żadnej placówki muzealnej.

 

„Portret córki Heleny z krogulcem” - drugie najcenniejsze dzieło na polskim rynku sztuki 

„Portret córki Heleny z krogulcem” zachwyca typowym kunsztem artystycznym Jana Matejki, choć według ekspertów dzieło uwiecznia pewną nietypową dla jego twórczości namiastkę prywatnych relacji.

- Dzieło Matejki uderza siłą wyrazu i swoistym liryzmem. Helena w roli słowiańskiej bogini spogląda na widza pewnie, przenikliwie, być może nawet nieco zaczepnie. Oprócz technicznej wirtuozerii, szacunku dla detalu i niebywałej wręcz sprawności oddania koloru czy materii, prezentowany portret cechuje szczególna indywidualizacja postaci, pogłębiona o pierwiastek duchowy. Jest to nie tylko pełna matejkowskiego kunsztu i wyrafinowania kompozycja, lecz także wyjątkowy przykład prywatnego w charakterze wizerunku, stworzonego z silnych uczyć ojca do córki - czytamy w zapowiedzi aukcji Polswiss.

Portret wyraźnie uwypukla także strój nawiązujący prawdopodobnie do późnego renesansu. Helena ubrana jest w ludowy gorset śląski, tzw. „żywot cieszyński”, oraz XVIII-wieczną marszczoną spódnicę, którą przewiązano amarantowym pasem z frędzlami.

Leśne tło oraz sam krogulec przysiadający na prawej dłoni córki Jana Matejki mają być natomiast podkreśleniem myśliwskiego klimatu dzieła. Swoją drogą krogulec był podobno prezentem. Helena miała otrzymać go w darze od wuja Edmunda.

 

Wielki sukces aukcji Polswiss Art 

Podczas tej samej aukcji Polswiss Art wylicytowano także obrazy: Jacka Malczewskiego(4,2 mln zł), Leona Wyczółkowskiego (3,9 mln zł), Władysława Ślewińskiego (696 tys. zł), Olgi Boznańskiej (528 tys. zł), Tadeusza Kantora (3,1 mln zł) oraz Wojciecha Fangora (5,1 mln zł).

W sumie obrót wszystkich licytacji wyniósł 46 mln 700 tys. złotych!