Lalique x James Turrell - kryształowe światło pustyni 

James Turrell to wybitny artysta znany z zamiłowania do światła i przestrzeni, który w swoich pracach często inspiruje się zdjęciami satelitarnym, badaniami naukowymi czy nowymi technologiami. Teraz do licznego portfolio swoich projektów może dołączyć także współpracę z marką Lalique.

Reklama

Lalique x James Turrell / materiały prasowe Lalique x James Turrell / materiały prasowe

James Turrell stworzył dla Lalique limitowaną kolekcję artystyczną. w której zawarł wszystkie najważniejsze cechy swojej twórczości – światło, kolor, przestrzeń.

Perfumy Lalique stworzone przez Jamesa Turrella / materiały prasowe Perfumy Lalique stworzone przez Jamesa Turrella / materiały prasowe

 

Lalique x Jame Turrell to projekt składający się z dwóch głównych elementów – paneli Crystal Light oraz dwóch kompozycji zapachowych - Ranger Rider i Purple Sage.

Lalique x James Turrell / materiały prasowe Lalique x James Turrell / materiały prasowe

Musimy przyznać, że flakony perfum Lalique robią niesamowite wrażenie, a ich formy inspirowane są starożytną architekturą egipską i światłem pustyni. 

Lalique x James Turrell / materiały prasowe Lalique x James Turrell / materiały prasowe

Intymna kolekcja Jamesa Turrella i Lalique

Tajemnica, mistycyzm, światło – to słowa, które najlepiej opisują te szklane arcydzieła sztuki użytkowej. Lalique i James Turrell zamknęli w nich dwie różne wonie – damską i męską, które przywołują na myśl świetliste horyzonty, pustynne równiny i fatamorgany. Podobne inspiracje odnajdziemy we wspomnianej serii Crystal Light Panels, w której James Turrell szukał idealnej reakcji wibracyjnej, tworząc efekt falujących odcieni.

- Podobnie jak w innych moich pracach, ten efekt falowania ma na celu wciągnięcie widza w intymność, która jest zarówno otwarta, jak i zamknięta, oferując paradygmat życia – komentuje artysta, dodając, że tworząc kolekcję, inspirował się głównie instalacją „Aten Reign” z 2013 roku, która powstała na zlecenie Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.

Panele Lalique x James Turrell dostępne są w 30 różnych sekwencjach kolorystycznych, a każdy z paneli został wykonany przez mistrzów szkła Lalique. Cała kolekcja – zarówno panele, jak i perfumy – zostaną zaprezentowane podczas targów sztuki PARIS+.

Lalique x James Turrell / materiały prasowe Lalique x James Turrell / materiały prasowe

Warto dodać, że James Turrell nie jest pierwszym artystą, z którym na przestrzeni lat współpracowała marka Lalique. Od marki Patrón po artystów takich jak Damien Hirst – Lalique chętnie zaprasza do kooperacji słynne artystyczne brandy, tworząc dzieła unikatowe!