James Dean - tragiczny bohater Hollywood

James Dean zrobił zawrotną, choć krótką karierę. Filmy takie jak "Buntownik bez powodu", "Na wschód od Edenu" i "Olbrzym" umocniły go jako aktora zdolnego do odgrywania emocjonalnie złożonych ról. Jego umiejętność wyrażania poczucia zmartwienia i niezrozumienia odbiła się szerokim echem wśród młodych ludzi i uczyniła z niego ikonę dla przyszłych pokoleń. Zginął w 1955 roku w wieku 24 lat w wypadku samochodowym.

Reklama

Teraz fani amerykańskiego aktora mają niepowtarzalną szansę nabyć pamiątki po nim. Na aukcję trafia bowiem 400 zdjęć oraz rękopisy Jamesa Deana.

Wszystkie memorabilia dostępne są na stronie domu aukcyjnego Nate'a Sandersa. Spuścizna po hollywoodzkim aktorze znajdowała się w posiadaniu rodziny agentki Deana, Jane Deacy. Menedżerka przechowywała pamiątki po swoim podopiecznym aż do swojej śmierci w 2008 roku, później zostały w jej rodzinie. 

- Jeden  z krewnych starzeje się i jest słaby, dlatego postanowił sprzedać zbiór - to doskonała decyzja, dzięki której jesień swojego życia może spędzić z zabezpieczeniem finansowym - mówił Nate Sanders w The Guardian.

Aukcja kończy się 25 maja 2023 o godz. 17:00 (według czasu w Los Angeles).

Kultowa fotografia Jamesa Deana na sprzedaż

Wśród zdjęć dostępnych na aukcji znajduje się kultowa fotografia przedstawiająca zalotnie uśmiechniętego aktora z papierosem w ustach i nonszalancko uniesionym kołnierzem skórzanej kurtki. W typowym dla Hollywood stylu ma także rękawiczki. 

Na zdjęciu widnieje odręcznie napisana dedykacja, którą James Dean skierował do swojej agentki. 

- Dla mamy / Moje serce i podziękowania / Jim

Jak przypomina The Guardian, James Dean uważał Jane Deacy za swoją drugą matkę. Jego rodzicielka zmarła bowiem na raka macicy, kiedy miał dziewięć lat.

- Jest wspaniałe -  powiedział o zdjęciu Nate Sanders w rozmowie z The Guardian. - Znalezienie podpisanych zdjęć Jamesa Deana w rozmiarze 20x25 cm to rzadkość. Najprawdopodobniej to jest najlepsze podpisane zdjęcie, na jakie można mieć nadzieję. Założę się, że pobije rekordy.

Listy Jamesa Deana na aukcji

W zbiorach są także odręcznie napisane przez aktora listy i notatki. Znajdują się w nich dość intymne informacje na temat codzienności Jamesa Deana. W jednym z listów opisuje swoje kłopoty ze znalezieniem dentysty - według doniesień aktor był przewrażliwiony na punkcie swoich przednich sztucznych zębów.