„Animal” – cała nadzieja w aktywistach
Odnalezienie poczucia sensu życia u progu globalnej katastrofy ekologicznej to jedno z największych wyzwań, z którym musi mierzyć się pokolenie obecnych nastolatków i dwudziestoparolatków. Jak dalej funkcjonować, mając z tyłu głowy świadomość, że za kilkanaście lat świat w obecnym kształcie przestanie istnieć? Co w tej sytuacji zrobić?
Wyświetlany w zeszłym roku na festiwalu Millenium Docs Against Gravity film „Ostatnie pokolenie” w reżyserii Mikołaja Borowego opisywał historię Janki, która postanawia porzucić studia i swoje dotychczasowe życie, by z całą mocą zaangażować się w działania na rzecz walki ze zmianami klimatu. W jej przypadku lekarstwem na kryzys egzystencjalny okazał się więc radykalny aktywizm, który pozwolił jej na nowo odnaleźć sens życia. Ale jest też druga strona tego medalu.

Aktywizm ekologiczny równie dobrze może przyczynić się do pogłębienia tego kryzysu. Wzrost świadomości na temat skali zniszczeń naszej planety, ogromy wysiłek nieprzekładający się na realne zmiany, bierność i ignorancja decydentów i reszty społeczeństwa – to wszystko prowadzi do wypalenia i poczucia rezygnacji. Cyril Dion w swoim dokumencie „Animal” przekonuje jednak, że na końcu tego tunelu jest światełko nadziei – i że niekoniecznie musi to być reflektor nadjeżdżającego pociągu.
Polecamy
Dokument „Animal” – opis filmu
„Animal” to filmowy zapis podróży Diona w towarzystwie dwójki nastoletnich aktywistów klimatycznych – Belli Lack oraz Vipulana Puvaneswarana. Oboje mimo młodego wieku mają na koncie zaangażowanie w liczne inicjatywy proekologiczne. Oboje zdradzają także pewne syndromy wypalenia i rezygnacji. Wspólna wędrówka pozwoli im jednak na nowo odkryć piękno natury, ale także zredefiniować ich podejście do aktywizmu i ponownie odkryć jego sens.
Przemiana ta nie zachodzi jednak samoczynnie. Belli i Vipulanowi pomagają w tym spotkania z inspirującymi postaciami – badaczkami, rolnikami, działaczkami społecznymi, politykami – które nie tylko tłumaczą im skalę zmian środowiskowych, ale też pokazują liczne przykłady działań przynoszących pozytywny skutek.

Wśród nich jest m.in. Jane Goodall, badaczka szympansów i dziennikarka, światowa ikona walki z kryzysem klimatycznym, Claire Nouvian, założycielka organizacji non-profit Bloom, która po 9-letniej batalii sądowej doprowadziła do wydania zakazu połowów w formie trałowania dennego, a także indyjski adwokat Afroz Shah, który zaangażował tysiące osób w kampanię oczyszczania miejskich plaż w Bombaju. Wszyscy ci ludzie są dowodem na to, że działalność aktywistyczna i proekologiczna ma sens i może realnie coś zmienić.
– Kiedy udzielam wywiadów dla mediów, wiem, że zależy im, abym powiedziała, że jestem wściekła, ale ja już nie czuję złości. Czuję, że napędza nas strach i miłość. Wszyscy boimy się izolacji, wszyscy boimy się śmierci i chcemy być częścią czegoś nieprzemijającego i większego od nas. To tutaj mogą zajść zmiany – mówiła Bella.
W tej beczce miodu jest jednak łyżka dziegciu – wędrówka dwójki młodych bohaterów ma bowiem także wymiar zdecydowanie negatywny. Na wzór filmów takich jak „Cowspiracy” czy „Kiedy już wiesz” „Animal” pokazuje nieprawdopodobną skalę zanieczyszczenia środowiska naturalnego, wymierania gatunków i degradacji przyrody i wskazuje na konieczność natychmiastowego podjęcia działania. Nawet jeśli opór ze strony polityków i części społeczeństwa nie będzie słabł.
Film „Animal” miał swoją premierę w polskich kinach 18 marca 2022 r. Autoami scenariusza są Walter Bouvais oraz Cyrli Dion. Ten drugi odpowiada również za reżyserię. Zdjęcia do filmu nakręcił Alexandre Léglise. W polskiej wersji językowej narratorką jest Krystyna Czubówna.