Izrael. Archeolodzy odkryli starożytną luksusową posiadłość

Jak informuje Izraelski Urząd ds. Starożytności, podczas wykopalisk w mieście Rahat archeolodzy natknęli się na starożytną rezydencję, która zapewni naukowcom unikalny wgląd w życie zamożnych mieszkańców regionu Negew. Odkrycie datuje się na wczesny okres islamski około VIII lub IX wieku.

Reklama

- Luksusowa posiadłość i jej wyjątkowe, podziemne sklepienia są dowodem na status właścicieli. Tylko ogromne bogactwo mogło pozwolić na stworzenie tak imponującego kompleksu, który prawdopodobnie pełnił zarówno funkcje czysto domowe, jak i rozrywkowe – czytamy w oświadczeniu dyrektorów wykopalisk w Rahat.

Wykopaliska prowadzono przy współpracy z Izraelskim Urzędem ds. Rozwoju i Osiedlenia Beduinów. Eksperci instytucji uważają, że właściciele posiadłości z pewnością należeli do najzamożniejszej części ówczesnego społeczeństwa. Skąd te wnioski?

Jak żyli najzamożniejsi ludzie w starożytności?

Posiadłość składa się z czterech skrzydeł otoczonych rozległym dziedzińcem. Archeolodzy dotarli także do wyjątkowo wystawnej części z marmurowym korytarzem, kamienną posadzką i wyszukanymi dekoracjami ściennymi.

Najciekawsze wydaje się jednak odkrycie piwnicy pod dziedzińcem. Wśród odłamków ozdobnej zastawy i pozostałości lamp oliwnych badacze natknęli się na kamienne skarbce, które niegdyś prawdopodobnie służyły do przechowywania żywności wymagającej niższych temperatur. Oznacza to, że archeolodzy po raz pierwszy zetknęli się ze starożytną lodówką!

Organizacje wspierające wykopaliska w Izraelu zapewniły, że planują konserwację obiektu. Wkrótce zostanie przekształcony w publiczną wystawę, która będzie dostępna dla wszystkich, których ciekawi, jak żyli najbogatsi ludzie starożytności.