Naukowcy z British Museum dokonali niesamowitego odkrycia. Odnaleźli w Iraku pałac sumeryjskich władców datowany na 4,5 tys. lat. Pałac to część starożytnego miasta Girsu, które w III tysiącleciu przed naszą erą był ośrodkiem kultu sumeryjskiego boga Ningirsu. Miasto było świętą metropolią i centrum miasta-państwa.

Reklama

Girsu – starożytne miasto Sumeru

Badacze z Wielkiej Brytanii od kilku miesięcy prowadzili wykopaliska na terenie irakijskiego miasta Tero, które przed tysiącami lat było sumeryjskim miastem Giru. To jedno z najstarszych starożytnych miast znanych ludzkości, zostało odnalezione 140 lat temu. Teraz jednak udało się dotrzeć do wielkiego pałacu władców Sumeru. 

Królewski Pałac w Girsu - projekt / British Museum/The Girsu Project Królewski Pałac w Girsu - projekt / British Museum/The Girsu Project

Pałac w Girsu a dzieje cywilizacji Sumeru

To niebywałe odkrycie może pomóc dowiedzieć się więcej o tej najstarszej ludzkiej cywilizacji. Archeolodzy nie kryją, że pałac w Girsu może stanowić klucz do zrozumienia dziejów ludu odpowiedzialnego za powstanie pisma klinowego, rozwój rolnictwa, a także matematyki, architektury czy astronomii.

Poza Pałacem Królewskim, podczas wykopalisk, udało odnaleźć się wiele zabytków sumeryjskiej sztuki i architektury. Wśród nich znalazł się m.in. posąg sumeryjskiego władcy, Gudei.

Odkryto również najstarszy most, który został wybudowany przez Sumerów z cegły! Wykopaliska ujawniły też najstarszy znany pomnik o tematyce wojennej. Fragmenty pomnika Steli Sępów upamiętniają zwycięstwo króla Eannatuma z Lagasz nad Ushem, królem Umma.

- To jedno z najbardziej fascynujących miejsc, jakie kiedykolwiek widziałem. Na początku mówiono mi, że marnuję czas i pieniądze na te wykopaliska, ale nasze odkrycie jest dowodem na to, że ta praca miała sens – mówi Dr Sebastien Rey, archeolog, który kierował badaniami.

 

Wykopaliska w Girsu: co wiadomo o Pałacu Królewskim?

Archeolodzy na pierwsze ślady pałacu w Girsu natknęli się w ubiegłym roku. Naukowcy przeprowadzali wtedy badania z wykorzystaniem najnowszych technologii, aby zlokalizować pozostałości po starożytnym mieście. Potem poświęcili miesiące na odkopywanie i zabezpieczanie ruin. 

Pewne na ten moment jest, że Pałac Królewski powstał około 4,5 tys. lat temu. Tak wykazało badanie z użyciem datowania radiowęglowego. Już w zeszłym roku w ramach prac przy pałacu wykonano wstępne prace teledetekcyjne z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii.  Użyto też dronów do zrobienia zdjęć, a następnie zlokalizowano ważne podpowierzchniowe pozostałości rozległego kompleksu. Warto podkreślić, że poczynione postępy to efekt prac w ramach projektu Girsu.

Projekt Girsu – wzmożone prace przy wykopaliskach

Projekt Girsu trwa od 2021 roku, a jego zakończenie zaplanowane jest na 2024 rok. W ramach projektu, starożytne miasto Girsu jest zabezpieczane za pomocą najnowszych technologii. Prowadzona jest również szczegółowa dokumentacja. To zabytkowe miasto wymaga szczególnej uwagi i konserwacji zwłaszcza ze względu na 80-letnią przerwę w pielęgnowaniu tego miejsca.

- Girsu jest jednym z najważniejszych miejsc dziedzictwa kulturowego na świecie, jednak niewiele o nim wiadomo. Jest to również wyjątkowe miejsce, w którym można przeprowadzić program szkoleniowy z zakresu archeologii ratunkowej dla osób zajmujących się dziedzictwem kulturowym oraz studentów w Iraku w kontekście pełnoprawnego projektu badawczego. Ponad osiemdziesiąt lat przerwy w pracach terenowych na tym stanowisku zebrało swoje żniwo – twierdzi dr Sebastien Rey, Kurator Starożytnej Mezopotamii i Dyrektor Projektu Girsu.

Po II wojnie światowej w bardzo małym zakresie dbano o ten zabytek. W efekcie przez ponad 80 lat pozostawał otwarty i odsłonięty bez żadnych prac konserwatorskich. Teraz projekt Girsu ma za zadanie zwiększyć świadomość o znaczeniu archeologicznym tego miejsca. 

- Brytyjskie wykopaliska archeologiczne w Iraku ujawnią prawdziwe znaczenie starożytnej ery Mezopotamii. Projekt Girsu to świadectwo silnych więzi łączących oba kraje – skomentował odkrycia dr Ahmed Fakak Al-Badrani, iracki minister kultury.