IBIZA: Szkic Picassa znaleziony w walizce

W oświadczeniu wydanym 18 lipca hiszpańskie służby celne poinformowały, że na początku miesiąca zatrzymały mężczyznę, który próbował przemycić z Zurychu na Ibizę oryginalny szkic Pabla Picassa.

Reklama

Lokalni celnicy mieli otrzymać od swoich szwajcarskich odpowiedników informację o pasażerze samolotu „niosącym dzieło sztuki w okolicznościach, które uznali za podejrzane”. Mężczyzna dodatkowo nie zadeklarował w swoim bagażu żadnych przedmiotów o wysokiej wartości artystycznej, dlatego też gdy próbował opuścić port lotniczy na Ibizie celnicy dokonali przeszukania jego walizki.

Podejrzenia szwajcarskich mundurowych okazały się słuszne. Hiszpańscy funkcjonariusze odkryli w bagażu turysty pochodzący z 1966 roku szkic Pabla Picassa zatytułowany „Trois personnages”. Mężczyzna podczas przeszukania próbował przekonywać służby, że dzieło jest kopią, czego dowodem miał być odręcznie wypisany paragon opiewający na kwotę 1,5 tys. franków szwajcarskich (ok. 1 540 dolarów), który turysta pokazał celnikom.

Turysta na Ibizie oskarżony o przemyt dzieła Picassa

Szkic Trois personnages znaleziony w walizce turysty, fot. Guardia Civil Szkic Trois personnages znaleziony w walizce turysty, fot. Guardia Civil

Mundurowi nie dali się jednak przekonać tłumaczeniom mężczyzny, tym bardziej że na dnie jego walizki znaleźli kolejną fakturę. Dokument tym razem wystawiony przez zuryską galerię sztuki na kwotę 450 tys. franków szwajcarskich (około 460 tys. dolarów) wskazywał na prawdziwy zakup wspomnianego szkicu Picassa i był pierwszym z dowodów autentyczności dzieła.

Wstępna analiza pracy przeprowadzona przez ekspertów ds. twórczości hiszpańskiego malarza wykazała, że obraz rzeczywiście jest oryginalny, a „cena zaproponowana przez galerię odzwierciedla prawdziwą wartość rynkową dzieła”. Jak dodają hiszpańskie służby, analiza zostanie jednak powtórzona przy wykorzystaniu bardziej „zaawansowanych metod badawczych”, by władze mogły zyskać całkowitą pewność.

Mimo posiadania oryginalnego dokumentu sprzedaży mężczyźnie grożą teraz poważne konsekwencje. Wszystko dlatego, że wwożenie do Hiszpanii towarów spoza Unii Europejskiej, w tym z Szwajcarii, podlega ocleniu oraz opodatkowaniu VAT-em. A jako że wartość szkicu przekracza 150 tys. euro, to hiszpański urząd podatkowy traktuje ten incydent jako próbę przemytu, za którą grozi nawet kara więzienia.