„Dom Gucci” – miłość, luksus, zdrada i okrutne morderstwo „Czarnej wdowy”

Z czym kojarzy wam się moda? Wielkie pokazy, największe gwiazdy w pierwszych rzędach, miliony dolarów wydawane na splendor i przepych, mistrzostwo kreacji i estetyczne doznania. W rzeczywistości jednak ten świat ma swoją drugą stronę, którą niejednokrotnie przepełnia żądza zemsty, zdrady oraz mroczne tajemnice. Właśnie tak było w przypadku legendarnego Gucci. Już wkrótce do kin trafi film, oparty na tragicznej i skomplikowanej historii włoskiego domu mody – „House of Gucci”.

Reklama

Film rozpoczyna się w latach 70. XX wieku, kiedy to Maurizio Gucci (wnuk założyciela włoskiego imperium mody) żeni się ze swoją koleżanką ze studiów – Patrizią Reggiani. To właśnie ona będzie główną bohaterką filmu „House of Gucci”.

Młoda żona szybko zdobywa przychylność nestora rodu – Rudolfa Gucciego. Jednocześnie jest oczkiem w głowie włoskich tabloidów, które uwielbiają pisać o jej kosztownych kreacjach, snobizmie i luksusie, w którym żyje.

- Wolę płakać w Rolls-Royce niż być szczęśliwą na rowerze – miała powiedzieć dziennikarzom Patrizia Reggiani.

Jej wielką słabością były także orchidee, na które – jak donosiła ówczesna prasa – wydawała miesięcznie nawet 14 tys. dolarów!

Luksusowa sielanka Patrizii Reggiani nie trwała jednak długo. Po śmierci założyciela Gucci modowe imperium zaczęło sypać się jak domek z kart. Maurizio Gucci, który przejął udziały w firmie, zraził do siebie całą rodzinę, wykonując wiele ryzykownych zmian biznesowych. Praktycznie nie bywał też w domu. Po kilku latach oświadczył, że odchodzi do kochanki. Patrizia Reggiani przełknęła gorycz porażki, licząc na „odszkodowanie rozwodowe”. Ostatecznie otrzymała TYLKO pół miliona dolarów alimentów, a była to dla niej skandalicznie mała suma.

 

Gdy dowiedziała się o ślubie byłego męża z kochanką, udała się do jasnowidzki Giuseppiny Auriemmy. To z jej pomocą wynajęła trzech płatnych zabójców, którzy w 1995 roku stawili się przed wejściem do biura Gucci w Mediolanie i zastrzelili niewdzięcznego Maurizia Gucciego.

 

Morderstwo właściciela domu mody Gucci stało się tematem numer jeden w mediach na całym świecie. Policja tymczasem szukała mordercy. Znalezienie „Czarnej wdowy” – jak nazwała Patrizię Reggiani prasa – zajęło im dwa lata. Była żona Gucciego skazana została na 26 lat więzienia. W 2007 roku sąd zaproponował jej skrócenie kary, pod warunkiem, że znajdzie zatrudnienie. Morderczynie nie zgodziła się, twierdzą, że nigdy w życiu nie przepracowała ani jednego dnia i nie zamierza się zniżać do tego poziomu. „Czarna wdowa” wyszła na wolność w 2016 roku.  

Nieszczęśliwa miłość, pławienie się w luksusie, zdradza i krwawe morderstwo – Ridley Scott uznał, że najlepsze scenariusze pisze samo życie, a historia domu mody Gucci to doskonały „grunt” pod hollywoodzką superprodukcję.

Prace nad filmem rozpoczęły się w Rzymie, następnie plan przeniósł się kolejno do Mediolanu i Florencji. Pierwsze oficjalne zdjęcie pochodzi jednak z ośrodka narciarskiego w Alpach Pienińskich. Czy malownicze krajobrazy Europy skradną całe show? Mamy nadzieję, że wystąpią jedynie w roli perfekcyjnego detalu.

„House of Gucci” z Lady Gagą w roli głównej. Kto jeszcze w obsadzie?

„House of Gucci” Ridleya Scotta wywołał lawinę plotek na całym świecie nie tylko ze względu na brawurową historię, ale również obsadę. W roli Patrizii Reggiani wystąpi bowiem Lady Gaga, a u jego boku zagra Adam Driver.

W filmie zobaczymy także między innymi: Jareda Leto w roli kuzyna Maurizia, Al Pacino jako pierwszego ambasadora Włoch w USA, Jeremy’ego Ironsa wcielającego się w Rudolfo Gucciego oraz Salmę Hayek – współwinną zbrodni. Taki zestaw aktorów mówi sam za siebie.

 

Salma Hayek o Lady Gadze w „House of Gucci”

W jednym z wywiadów  dla „Variety” Salma Hayek nie kryła wielkiego podziwu dla swoich kolegów z planu. Szczególne miejsce w jej sercu zajął profesjonalizm Lady Gagi:

- Jest niesamowicie utalentowana i inteligentna, a do tego ma także genialny akcent, czego pozazdrościć może jej wielu aktorów. Potrafi improwizować, a jak można się domyślić, to wielka sztuka. Ona naprawdę uosabia swoją postać i bardzo się angażuje w to, co robi. Może raz czy dwa w całym swoim życiu widziałam, żeby ktoś tak mocno wchodził w rolę.

„The House of Gucci: A Sensational Story of Murder, Madness, Glamour and Greed” – książka

Scenariusz „House of Gucci” powstał na podstawie książki Sary Gay Farden, „ The House of Gucci: A Sensational Story of Murder, Madness, Glamour and Greed”, dziś górującej wśród bestsellerów salonów Empik.

„House of Gucci” - premiera

W sieci oglądać można już pierwszy oficjalny zwiastun produkcji. W tle rozbrzmiewa „Heart of Glasss”, na pierwszym planie Lady Gaga ubrana w futro, obcisłą czerwoną sukienkę i wypowiadająca słowa:

- To nazwisko miało tak upojne brzmienie. Tak uwodzicielskie. Synonim bogactwa, stylu, władzy. Ale ich nazwisko było też przekleństwem.

Całość oplótł klimat niepokoju i zapowiedź intrygi. Jakich szokujących zdarzeń możemy spodziewać się w „House of Gucci”?

Oficjalna premiera "House of Gucci" odbyła się w Polsce 26 listopada 2021 roku.