Aukcje sztuki: kolekcja Paula Allena

Kolekcja obrazów i rzeźb zmarłego w 2018 r. współzałożyciela Microsoftu Paula Allena była największym i najwybitniejszym prywatnym zbiorem dzieł sztuki, jaki kiedykolwiek trafił pod młotek.

Reklama

Organizujący licytację dom aukcyjny Christie’s podkreślał to w swoich materiałach promocyjnych, od początku spodziewając się rekordu wszech czasów. I ten rzeczywiście padł.

Kolekcja Allena została bowiem sprzedana łącznie za 1,62 mld dolarów. Trudno się jednak dziwić, ponieważ w zbiorze znajdowało się ponad 150 prac największych nazwisk w świecie sztuki z ostatnich 500 lat.

Kolekcja Paula Allena: najważniejsze dzieła

Najdrożej sprzedanym dziełem okazał się obraz pt. „Modelki” z 1888 r. autorstwa Georges’a Seurata, pioniera pointylizmu i neoimpresjonizmu. Praca osiągnęła cenę 149,2 mln dolarów, co jest jednocześnie rekordem dla jakiegokolwiek dzieła tego francuskiego artysty.

Wśród innych istotnych transakcji należy odnotować także rekord sprzedaży wszech czasów za obraz Vincenta Van Gogha. Jego pejzaż pt. „Sad owocowy otoczony cyprysami” został sprzedany za 117,2 mln dolarów!

Za kwotę 137,8 mln dolarów sprzedano z kolei arcydzieło „Góra Sainte-Victoire” Paula Cézanne’a, a cenę 105,7 mln dolarów osiągnął obraz „Macierzyństwo II” Paula Gauguina. Za nieco mniej, bo 104,6 mln dolarów, sprzedano też obraz Gustawa Klimta zatytułowany „Brzozowy las”.

Ośmiocyfrowe kwoty zapłacono także za dzieła Luciana Freuda (86,2 mln dolarów), Claude’a Moneta (64,5 mln dolarów), Francisa Bacona (29 mln dolarów) oraz Rene Magritte’a (26,7 mln dolarów).

W kolekcji znajdowały się jednak także obrazy Jana Breughela młodszego, Salvadora Dalego, Davida Hockneya, Georgii O’Keeffe, Pabla Picassa oraz rzeźby Aleksandra Caldera i Maksa Ernsta.

Co ciekawe, w przeciwieństwie do wielu miliarderów, którzy korzystają z usług profesjonalnych kupców sztuki, Paul Allen skompletował tę kolekcję samodzielnie.  

– Kiedy patrzysz na obraz, patrzysz na zupełnie inny kraj, na czyjąś wyobraźnię, na to, jak coś postrzegał – mówił Allen jeszcze w 2016 r., gdy część jego kolekcji została zaprezentowana publicznie.

Zgodnie z życzeniem zmarłego w 2018 r. Paula Allena Christie’s przekaże cały dochód ze sprzedaży kolekcji na cele filantropijne i charytatywne.