Najstraszniejsze horrory na Halloween

Platforma broadbandchoices zorganizowała projekt o nazwie „Science of Scare”, w ramach którego postanowiono odpowiedzieć na odwieczne pytanie: jaki jest najstraszniejszy horror na świecie.

Reklama

W tym celu poproszono 50 osób w różnym wieku o obejrzenie łącznie ponad 100 godzin filmów grozy. Produkcje zostały dobrane na podstawie średniej ocen publiki i krytyków z popularnych serwisów takich jak Rotten Tomatoes, IMdB oraz Reddit, a uczestnicy przez cały czas trwania eksperymentu byli podłączeni do maszyn monitorujących pracę serca.

I choć oczywiście metodologia tego badania na pewno jest daleka od optymalnej, to jednak wyniki mogą dać dobry obraz tego, co uniwersalnie przeraża wszystkich bez względu na wiek.

„Sinister” i „Naznaczony” – najstraszniejsze horrory świata

Okazuje się bowiem, że to film pt. „Sinister” wywołał wśród wszystkich badanych największy stres. Podczas całego seansu horroru tętno uczestników wzrastało średnio o 32 proc. – z 65 uderzeń na minutę do 86 uderzeń na minutę.

Na drugim miejscu uplasował się natomiast horror „Naznaczony”, który zanotował największe jednorazowe skoki tętna w przypadku tzw. „jump scares” – z 65 do 133 uderzeń na minutę. „Sinister” nie odstawał jednak wyraźnie w tej kategorii, notując najwyższy jednorazowy skok tętna do poziomu 131 uderzeń.

Pierwszą trójkę domknęła natomiast kultowa „Obecność”, która w obu kategoriach uzyskała średnie wyniki na poziomie 85 oraz 129 uderzeń na minutę. W pierwszej piątce znalazły się także "Dziedzictwo. Hereditary" oraz "Paranormal Activities".

Co wszystkie te filmy mają ze sobą wspólnego? Opowiadają makabryczne i tajemnicze historie na pograniczu świata rzeczywistego i paranormalnego, które dzieją się z reguły w domach nawiedzonych przez jakiegoś demona.

Jednymi z głównych bohaterów są natomiast rodziny z dziećmi, które muszą stawić czoła czyhającemu na nich złu. Wszystkie produkcje ponadto bazują na stopniowym budowaniu napięcia, które pęka nagle we wspomnianych momentach "jump scare".

Lista wszystkich uwzględnionych w badaniu horrorów znajduje się poniżej. Które z nich odważyliście się obejrzeć?

960x0.jpg 960x0.jpg