Haker ukradł 52 mln dolarów w kryptowalutach. Pieniądze chce oddać biednym

Haker ukradł 52,8 mln dolarów w kryptowalucie, wykorzystując usterkę aplikacji Cashio, która umożliwiła mu tworzenie fałszywych tokenów bez konieczności dostarczenia fizycznego poświadczenia. Część ze skradzionych pieniędzy haker planuje przeznaczyć na cele charytatywne.
Spektakularna kradzież kryptowalut
Jak podaje operator aplikacji, haker wykorzystał lukę w technologii, na której opiera się Cashio, by wytworzyć 2 miliardy dodatkowych tokenów tej kryptowaluty o łącznej wartości 52,8 mln dolarów bez konieczności zapewniania fizycznego poświadczenia posiadania takich środków. Cashio jest jednym z tzw. stablecoinów, stabilnych kryptowalut, które nie są podatne na duże wahania – w tym przypadku ze względu na połączenie kursu Cashio z kursem dolara.
Następnie haker za pomocą aplikacji zwanych „mostami” dokonał kilku wymian fałszywych tokenów pomiędzy aplikacjami handlującymi stablecoinami, by ostatecznie przenieść je na blockchain Ethereum i spieniężyć w formie drugiej najpopularniejszej na świecie kryptowaluty – etheru.
Another day, another Solana fake account exploit. This time, @CashioApp lost around $50M (based on a quick skim). How did this happen? pic.twitter.com/t7ThWL4zr1
— samczsun (@samczsun) March 23, 2022
Polecamy
Krypto Robin Hood
Kilka godzin po zakończeniu operacji haker zostawił notkę w danych transakcji w Ethereum, w której napisał, że środki, które zostały pobrane z kont dysponujących kwotami mniejszymi niż 100 tys. dolarów, zostaną zwrócone.
- Pozostałe pieniądze zostaną przekazane na cele charytatywne – napisał haker.
Według raportu przygotowanego przez stronę Bybit haker dotrzymał swoich obietnic i zwrócił skradzione stablecoiny portfelom, których wartość nie przekraczała kwoty 100 tys. dolarów. Nie ma jednak dowodów na to, że reszta pieniędzy została przekazana zgodnie z zapowiedzią.
Tuż po ataku wartość CASH – tokena wykorzystywanego w Cashio – spadła prawie do zera. Firma ostrzegła też użytkowników przed możliwym atakiem i poprosiła ich o wypłatę środków.
Polecamy
Ataki na stablecoiny
Powyższa sytuacja nie jest jednak jedynym przykładem ataku na stablecoiny. W czerwcu 2021 r. haker wykorzystał podobną lukę w systemie Polygon, na którym oparty jest SafeDollar – w następstwie ataku wartość kryptowaluty spadła do zera. W grudniu 2020 r. z kolei grupa hakerów użyła tej samej metody, by stworzyć fałszywe środki na platformie Cover. Pieniądze następnie posłużyły do zapewnienia płynności finansowej aplikacji tradingowej Balancer.
Polecamy
Popularne
- 1 WELL LOOK: Księżna Kate na premierze "Top Gun: Maverick". Zapomnijcie o sukni. Spójrzcie na uśmiech w kierunku Toma Cruisa!
- 2 TWIGGY kiedyś była ikoną. Zobacz, jak dziś wygląda 72-letnia Lesley Lawson?
- 3 Kalush Orchestra wygrali Eurowizję. Teraz wrócili na wojnę
- 4 "Skrzypce Ingresa" Mana Raya najdroższym zdjęciem w historii. Pobito dotychczasowy rekord sprzedaży
- 5 Powstanie rosyjska wersja "House of Cards". Odsłoni kulisy władzy na Kremlu
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Harry Styles o nagich scenach w filmie "My Policeman": "Czułem się bezbronny"

„Dom rosyjskich zbrodni wojennych”. Światowe Forum Ekonomiczne 2022 w Davos ruszyło bez udziału Rosji

Policja odzyskała zaginione dzieło Tycjana. Wartość obrazu to 7 mln dolarów

Rosyjski biznesmen odkupił od McDonald’s wszystkie lokale w kraju. Zatrudni też wszystkich pracowników sieci
