Greta Thunberg wydaje książkę

Wydawnictwo Penguin Random House ogłosiło premierę „The Climate Book” – najnowszej książki Grety Thunberg. Szwedzka aktywistka klimatyczna zapowiada, że w swojej publikacji zamierza podejść do tematu rozwiązania kryzysu klimatycznego uwzględniając perspektywy i pomysły przeszło stu osób z szeroko pojętych środowisk akademicko-naukowych.

Reklama

Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu książka ma pomóc czytelnikom dojrzeć i zrozumieć zależności między zagrożeniami dla klimatu i środowiska, zrównoważonym rozwojem, ochroną rdzennych populacji a tematami takimi jak greenwashing.

– Postanowiłam wykorzystać swoją platformę do stworzenia książki opartej na aktualnie najlepszej dostępnej nauce, która w sposób całościowy opisuje kryzys klimatyczny, ekologiczny i zrównoważonego rozwoju. Mam nadzieję, że książka ta stanie się podręcznym źródłem pozwalającym zrozumieć te różne, blisko powiązane ze sobą kwestie – powiedziała Thunberg w oświadczeniu.

„The Climate Book” – lista autorów i data premiery

Wśród autorów i autorek pracujących przy powstaniu książki ma pojawić się m.in. kanadyjska pisarka i aktywistka Margaret Atwood, francuski ekonomista Thomas Piketty, szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus, kanadyjska dziennikarka Naomi Klein, a także kenijska ekspertka klimatyczna Wanjira Mathai oraz brazylijska aktywistka walcząca na rzecz rdzennych społeczności Amazonii Sonia Guajajara.

Poza tym sama Greta Thunberg ma podzielić się z czytelnikami wszystkim, czego nauczyła się o aktywizmie, odkąd w 2018 r. w wieku 15 lat postanowiła raz w tygodniu opuszczać zajęcia w szkole, by walczyć o ochronę naszej planety. Według przedstawicieli wydawnictwa Penguin Press książka jest „unikatową pozycją, która na zawsze zmieni oblicze dyskusji na temat klimatu”.

„The Climate Book” pojawi się na rynku brytyjskim 27 października 2022 r., a w innych krajach na początku 2023 r.

Do tej pory Greta Thunberg wydała wspomnienia „Our house is On Fire” oraz zbiór swoich przemówień „No One Is Too Small to Make a Difference”.