„Goblin mode” - słowo roku 2022 według "Oxford English Dictionary". Sprawdź, czy jesteś w "trybie goblina"?

„Goblin mode” został wybrany słowem roku 2022 przez brytyjski słownik Oxford. Sprawdźcie, do czego dokładnie odnosi się ten termin i czy czasem również wam zdarza się być w „trybie goblina”. A jesteśmy prawie pewni, że tak.
Co to znaczy "goblin mode"?
Jeśli czytając ten tekst, siedzicie w łóżku w dresie, wasze ciuchy walają się bez ładu i składu po pokoju, a w korytarzu piętrzą się pudełka po jedzeniu na wynos, to bardzo prawdopodobne, że już od jakiegoś czasu znajdujecie się w „trybie goblina” – oficjalnego słowa roku 2022 słownika Oxford.
„Goblin mode” to obecnie jeden z najczęściej używanych zwrotów w angielszczyźnie, a powyższy tytuł jest tylko potwierdzeniem jego popularności.
Termin ten oznacza rodzaj zachowania, które jest „bezkompromisowo pobłażliwe wobec samego siebie, leniwe, niechlujne lub nawet chciwe, zazwyczaj w taki sposób, który odrzuca społeczne normy lub oczekiwania”.
Zwrot ten zdaje się, że najlepiej opisuje zjawisko, które stało się powszechne zwłaszcza po wybuchu pandemii Covid-19 – stawiania własnych potrzeb na pierwszym miejscu i niechęci do podporządkowywania się normom perfekcyjnego życia lansowanym przez media społecznościowe.
Dlatego wraz ze wzrostem popularności zwrotu „goblin mode” era wstawania o 5 rano, picia warzywnego koktajlu, treningu, medytacji i zapisywania myśli w dzienniku być może dobiega końca. Zamiast tego nadchodzi czas goblinów.
– Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia na świecie, „tryb goblina” trafia do wszystkich tych, którzy czują się ostatnio przytłoczeni. Świadomość, że nie zawsze jesteśmy idealną wersją siebie przygotowaną pod Instagram lub TikToka przynosi wielu z nas ulgę. Pokazuje to też wzrost popularności platform takich jak BeReal, gdzie użytkownicy pokazują swoje naturalne oblicza – skomentował wynik konkursu na słowo roku Casper Grathwohl, dyrektor Oxford Languages.
„Goblin mode” został wybrany słowem (czy raczej zwrotem) roku 2022 w głosowaniu zorganizowanym przez Oxford University Press, w którym wzięło udział ponad 340 tys. osób na co dzień posługujących się językiem angielskim. „Tryb goblina” zdobył łącznie 93 proc. głosów, czyli ponad 318 tys. Drugie miejsce przypadło słowu „metaverse”, a trzecie hasztagowi „#IStandWith”.
Polecamy
Skąd wziął się "tryb goblina"?
Zwycięski termin po raz pierwszy pojawił się na Twitterze w 2009 roku, ale stał się popularny w mediach społecznościowych dopiero w lutym 2022 roku po tym, jak pzostał użyty w jednym z wiralowych nagłówków.
„Tryb goblina najlepiej opisuje wygody deprawacji”, stwierdził w marcu reporter technologiczny Guardiana, Kari Paul, który przypisał wzrost użycia tego wyrażenia „trzeciemu rokowi pandemii i przerażającemu rozpoczęciu trzeciej wojny światowej”.
Polecamy
Popularne
- 1 "Titanic" powraca do kin! Co wiemy o nowej wersji filmowego hitu sprzed lat?
- 2 PASJE: Piotr Krupa o Forreście Gumpie, tajemnicach wrocławskiej kamienicy i "ceratach z supermarketu"
- 3 Naukowcy odkryli tajemnicę obrazów Rembrandta. Chodzi o "Straż nocną"
- 4 Leopardy dla Ukrainy: Dlaczego lamparcie cętki opanowały Instagram? #FreeTheLeopards
- 5 Z Ukrainy do Polski: Jacek Malczewski na wystawie "Idę i trwam" w Muzeum Narodowym w Poznaniu
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Egipt: Archeolodzy odkryli najstarszą i "najlepiej skompletowaną" mumię świata. Ma 4300 lat!

Co robią ludzie sukcesu w piątek wieczorem? Zawsze pamiętają o tych 10 krokach

Tiffany & Co. x Nike Air Force 1? Wygląda na to, że szykuje się wielka współpraca!

Regé-Jean Page najprzystojniejszym mężczyzną świata. To udowodnione naukowo!
