Na noże 3 – Rian Johnson znów głównym twórcą filmu

Na fali ogromnego sukcesu „Glass Onion: Filmu z serii Na noże” Netflix rusza z produkcją trzeciej części serii. Platforma po raz kolejny powierzyła stery produkcji Rianowi Johnsonowi, scenarzyście i reżyserowi dwóch pierwszych odsłon przygód detektywa Benoita Blanca.

Reklama

I choć sam twórca w przeszłości nie ukrywał, że nie jest zainteresowany tworzeniem kolejnych sequeli, to ostatecznie formuła filmu „Na noże” przekonała go do ponownego zaangażowania.

– Nigdy nie chciałem robić sequeli, ale pomysł nakręcenia kolejnych filmów z Danielem Craigiem w roli Benoita Blanca to nie sequele. To jest to, co robiła Agata Christie. To wymyślanie nowej tajemnicy, nowej lokalizacji, nowej obsady, nowej mechaniki stojącej za sekretem i całym filmem. To jest niesamowite – mówił Johnson w rozmowie z serwisem „Uproxx”.

Później Johnson w rozmowie z „Deadline” przyznał również, że wizja nakręcenia trzeciej części jest dla niego niezwykle interesująca.

– Kontrakt z Netflixem jest stworzony w taki sposób, że jeśli chciałbym zrobić coś innego, to mógłbym. […] Ale, szczerze, obecnie najbardziej kreatywną rzeczą jest dla mnie stworzenie trzeciego filmu. I pewnie zabiorę się za to od razu. […] Idea wymyślenia czegoś zupełnie innego niż dwie pierwsze części jest dla mnie bardzo interesująca – mówił twórca.

Na noże 3 – szczegóły fabuły, obsada

W tym kontekście w zasadzie ze stuprocentową pewnością możemy się spodziewać tego, że obsada trzeciej części „Na noże” będzie zupełnie inna od dwóch poprzednich. Postacią spajającą będzie oczywiście detektyw Benoit Blanc, ale reszta bohaterów na pewno ulegnie zmianie.

– Chcemy by każda z części naprawdę była tym, co robiła Agatha Christie, dlatego każda z nich będzie rozgrywać się w zupełnie nowym miejscu i z nową obsadą. Za każdym razem chcemy robić też coś nowego, ekscytującego – przekonywał Johnson w rozmowie z „Variety”.

Szczegóły i konkrety jak na razie nie są znane, jednak podczas konferencji prasowej po premierze „Glass Onion: Filmu z serii Na noże” reżyser przyznał, że w kolejnej odsłonie mógłby skupić się na eksploracji „seksualności” i „queerowości” bohatera granego przez Daniela Craiga.

Mała zapowiedź tego wątku pojawiła się zresztą w drugiej części, gdy twórcy wprost zasugerowali związek Benoita Blanca z postacią, w którą w swoim epizodycznym występie wcielił się Hugh Grant.

– Jeśli oglądaliście film, sądzę, że wyraziliśmy się jasno. Poprzednie filmy oczywiście nie były o seksualności detektywa, ale […] jestem pewien, że odegra ona dużą rolę w przyszłości, bo to jest część tego, kim on jest. To po prostu fakty na temat postaci – mówił Johnson podczas wspomnianej konferencji.

Na noże 3 – oficjalny tytuł i data premiery

Prace nad kolejną kontynuacją serii „Na noże” są obecnie na bardzo wczesnym etapie, dlatego też szczegóły dotyczące nowego tytułu ani możliwej daty premiery również nie są znane.

Ori Marmur, jeden z dyrektorów studia produkcyjnego Netflixa przyznał też w rozmowie z „Variety”, że choć Rian Johnson już rozpoczął prace nad trzecią częścią, to władze platformy nie ustaliły żadnego konkretnego harmonogramu.

– Oczywiście w kontekście sukcesu drugiej części, chcielibyśmy, by trzecia pojawiła się wcześniej niż później, ale w tej chwili trudno cokolwiek powiedzieć – podsumował Marmur.