Gina Lollobrigida nie żyje

Włoska aktorka Gina Lollobrigida, która prezentowała światu tętniące życiem odrodzenie Włoch po II wojnie światowej, zmarła w wieku 95 lat. O jej odejściu poinformowała media agencja ANSA, dokładnie 16 stycznia 2023 roku, powołując się na wiadomość od członków rodziny.

Reklama

Informację o śmierci znaleźliśmy także na Twitterze wnuczka Giny LollobrigidyFrancesco Lollobrigidy – który z wielkim żalem wspominał ją jako „jedną z najjaśniejszych gwiazd włoskiej kinematografii i kultury”.

I w istocie nią była. Wraz z Sophią Loren Gina Lollobrigida stała się symbolem włoskiego la dolce vita i jedną z najbardziej zmysłowych kobiet Włoch. Podkreślił to także minister kultury Gennaro Sangiuliano.

- Żegnamy divę srebrnego ekranu, bohaterkę ponad półwiecznej historii włoskiego kina. Jej urok pozostanie wieczny – napisał na Twitterze Gennaro Sangiuliano.

La Lollo” – jak pieszczotliwie nazywali ją Włosi - zmarła w klinice specjalistycznej w Rzymie.

 

Kim była Gina Lollobrigida?

Gina Lollobrigida – a raczej Lugina Lollobrigida – urodziła się 4 lipca 1927 roku. Swoje nastoletnie lata spędziła w głównej mierze na ucieczce przed bombardowaniami wynikającymi z trwającej II wojny światowej.

Po zakończeniu wojny wstąpiła do Akademii Sztuk Pięknych. To właśnie tam odnalazł ją jeden z łowców talentów, który miał zaproponować jej przesłuchanie w Cincetta – wówczas największym studiu filmowym w Europie. Początkowo jednak przyszła gwiazda nie była chętna na skorzystanie z oferty.

- Odmówiłam swojej pierwszej roli. Powiedzieli więc, że jeśli przyjmę ich ofertę, zapłacą mi tysiąc lirów. Stwierdziłam, że z przekąsem podwyższę stawkę na milion lirów, z nadzieją, że dadzą mi spokój. Wyobraźcie sobie, jakie było moje zdziwienie, gdy powiedzieli „TAK!” - wspominała Gina Lollobrigida w jednym z wywiadów.

W 1947 roku Gina Lollobrigida wzięła udział w konkursie piękności Miss Italia. Co prawda zajęła w nim trzecie miejsce, ale mimo to można nazwać ją wygraną – to właśnie tego dnia otworzyły się przed nią drzwi do wielkiej kariery.

 

Gina Lollobrigida – początki kariery

W 1949 roku Gina Lollobrigida wyszła za mąż za Milko Skofica, słowiańskiego lekarza, który postanowił zrobić swojej nowo upieczonej żonie kilka zdjęć w bikini. Dziwnym trafem fotografie niedługo potem trafiły w ręce Howarda Hughesa, milionera, który właśnie przejął kontrolę nad wielkim studiem filmowym.

Producent wyśledził Ginę Lollobrigidę i zaproponował jej test ekranowy. Zgodziła się od razu! Aby wziąć udział w castingu, musiała jednak udać się do Stanów Zjednoczonych. W podróży miał towarzyszyć jej mąż, jednak na lotnisku okazało się, że studio przygotowało tylko jeden bilet. To nie powstrzymało jej jednak przed wyjazdem. 

Gdy Gina Lollobrigida dotarła do Ameryki, czekali już na nią prawnicy rozwodowi, osobista sekretarka, szofer, mieszkanie w luksusowym hotelu oraz miliony nowych propozycji pracy. Obiecany test ekranowy okazał się wielkim sukcesem, choć – dziwnym trafem – scena, którą odegrała, opowiadała o końcu małżeństwa.

Okazało się, że Howard Hughes sprowadził ją do Stanów Zjednoczonych przede wszystkim po to, by została jego żoną. Para spotykała się potajemnie, by uniknąć paparazzi. I choć zachowanie producenta można byłoby uznać za niebezpiecznie nachalne, Gina Lollobrigida wydawała się szczęśliwa. Jak mówiła: „Howard był wysoki i przystojny. O wiele bardziej interesujący niż mój mąż”.

Ostatecznie jednak aktorka postanowiła wrócić do swojego męża we Włoszech. Aby to zrobić jednak, musiała podpisać z Howardem Hughesem siedmioletni kontrakt, który sprawiał, że zatrudnienie jej przez inne studio było niezwykle kosztowne. Zgodziła się na niego, ponieważ wiedziała, że jedyne, czego pragnie, to powrót do ojczyzny.

 

Wielka kariera filmowa Giny Lollobrigidy

Po powrocie do Włoch Gina Lollobrigida zrozumiała, że chce rozwijać swoją karierę. Nie mogła jednak angażować się w hollywoodzkie produkcje, co wydawało się jej wówczas ogromną przeszkodą.

Postanowiła jednak skorzystać z propozycji napływających do niej z Francji oraz samych Włoch. W ten sposób udało się jej zagrać w „The Wayward Wife”, „Bread” oraz „Love and Dreams”.

Tytuł jej pierwszego anglojęzycznego filmu natomiast brzmiał „Beat the Devil” w reżyserii Johna Hustona. Tak rozpoczęła się długa seria głównych ról filmowych u boku najbardziej cenionych aktorów na świecie.

W „Crossed Swords” był to Brandon Flynn, w „Dzwonniku z Notre Dame” Antony Quinn i tak dalej, i tak dalej. Nie lubiła jednak Franka Sinatry, z którym zagrała w „Never So Few”. Podobno narzekała, że „ten mężczyzna nie ma krzty poczucia humoru”.

Jednym z ważniejszych projektów filmowych Giny Lollobrigidy był „Salomon i Królowa Saby”. Podczas kręcenia sceny z walką na miecze jej ekranowy partner – Tyrone Power – dostał ataku serca. Aktor zmarł w swojej garderobie. Z tego powodu jego rola przypadła Yulowi Brynnerowi.

Po czasie do Giny Lollobrigidy dotarło, że naprawdę stała się wielką gwiazdą Humphrey Bogart miał powiedzieć o niej, że „zachowywała się jak Marilyn Monroe, ale wyglądała jak Shirley Temple”. Dwie ikony w jednym.

 

Gina Lollobrigida: Era Kanady, Rocka Hudsona i konfliktu z Sophią Loren

W 1960 roku Gina Lollobrigida przeniosła się do Kanady. Jej kariera filmowa zaczęła zwalniać, ale wciąż mogła pracować na planie ze swoim ulubionym aktorem: Rockiem Hudsonem. Ich duet można było oglądać w filmie „Come September” oraz „Strange Bedfellows”.

W międzyczasie jednak poznała Sophię Loren, która – jak sama miała stwierdzić – „była bardziej biuściasta” od Giny Lollobrigidy. Ta nie pozostała jednak dłużna obrazie. W jednym z wywiadów wyznała, że Sophia Loren mogłaby grać wieśniaczki, ale nie damy.

Dziś jednak, gdy świat obiegła informacja o śmierci Giny Lollobrigidy, jej ówczesna rywalka miała powiedzieć, że „jest zszokowana i bardzo zasmucona”

Gina Lollobrigida – fotografka, pisarka i rzeźbiarka

Kiedy przestała kręcić filmy w pełnym wymiarze godzin, Gina Lollobrigida rozpoczęła karierę jako fotografka i rzeźbiarka. Była także „ambasadorką dobrej woli” UNICEF oraz Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Ponadto, w latach 1972-1994 aktorka opublikowała sześć książek ze swoimi zdjęciami, w tym "Italia Mia”.

W 1975 roku Gina Lollobrigida nakręciła film dokumentalny „Portret Fidela Castro”. Wywołał on w mediach sporo zamieszania. Przez lata krążyły plotki, że miała romans z kubańskim przywódcą.

Późniejsze lata aktorka spędzała większość czasu w odosobnionej willi przy Via Appia w południowej części włoskiej Rzymu i toskańskiej kolonii artystów Pietrasanta. Tam właśnie prowadziła pracownię rzeźbiarską.

W zeszłym roku Gina Lollobrigida bezskutecznie ubiegała się o miejsce we włoskim Senacie, mówiąc gazecie "Corriere della Sera": 

- Byłam po prostu zmęczona słuchaniem, jak politycy kłócą się między sobą, nigdy nie przechodząc do sedna sprawy.

Zapytana w 2017 roku, jak się czuje, mając 90 lat, powiedziała: „30 plus 30 plus 30”.