Monumentalny "Pająk" Louise Bourgeois sprzedany za 32,8 mln dolarów

Od 30 do 40 mln dolarów – taką estymację przewidywali eksperci Sotheby’s przygotowujący majową aukcję sztuki, której „gwiazdą” był jeden z gigantycznych „Pająków” wyrzeźbionych przez Louise Bourgeois.

Reklama

Rzeźba z brązu przedstawiająca monumentalnego „ośmionoga” powstała w 1996 i jest własnością brazylijskiej Fundação Itaú. Organizacja założona przez Banco Itaú Unibanco SA nabyła dzieło w 1996 roku na 23. Biennale w São Paulo za 450 tys. dolarów.

Dziś już wiemy, że "Pająk" aktualnie wart jest 32,8 mln dolarów, bo właśnie za taką kwotę wylicytował go nowy anonimowy nabywca. 

„Pająk”, który pojawi się w majowej ofercie Sotheby’s został wypożyczony Muzeum Sztuki Nowoczesnej w São Paulo w latach 1997-2017 i był wystawiany w głównych instytucjach w całej Brazylii, takich jak Muzeum Inhotim, Fundação Iberê Camargo i Muzeum Sztuki w Rio de Janeiro.

Dlaczego Fundação Itaú chce sprzedać „Pająka” Louise Bourgeois? Jak zapowiadają przedstawiciele organizacji, pieniądze z licytacji dzieła zostaną przeznaczone na finansowanie różnego rodzaju inicjatyw z zakresu edukacji, zdrowia i kultury prowadzone przez fundację Itau.

Pająk Louise Bourgeois 1996 / Sotheby's Pająk Louise Bourgeois 1996 / Sotheby's

Pająki Louise Bourgeois - symbol opiekuńczej i rozważnej matki 

Warto dodać, że pająk to jeden z najczęstszych i najbardziej charakterystycznych motywów w sztuce Louise Bourgeois. Symbolizować ma on matkę rzeźbiarki, która z zawodu była tkaczką gobelinów.

- Dlaczego pająk? Bo moją najlepszą przyjaciółką była moja mama i była rozważna, mądra, cierpliwa, kojąca, rozsądna, delikatna, subtelna, niezastąpiona, schludna i użyteczna jak pająk – powiedziała kiedyś artystka.

Pająki są również najbardziej cenionymi dziełami artystki. 

- Pająk stał się globalną ikoną, rozpoznawalną przez wszystkich, biorąc pod uwagę jego znaczącą obecność w instytucjach kulturalnych na całym świecie – powiedział w oświadczeniu David Galperin, szef sztuki współczesnej Sotheby’s w Nowym Jorku, cytowany przez ArtNews.com.

Pająk - Mama, Louise Bourgeois - Guggenheim Museum Bilbao / Getty Images Pająk - Mama, Louise Bourgeois - Guggenheim Museum Bilbao / Getty Images

Jak już wspomnieliśmy, wystawiany na nowojorskiej aukcji „Pająk” nie jest jedynym w rzeźbiarskim życiorysie Louise Bourgeois. Inne pająki z 1996 roku znajdują się w National Gallery of Art w Waszyngtonie i Kemper Museum of Contemporary Art w Kansas City.