Wojciech Siudmak - polski malarz inspiracją dla największych światowych twórców

Federico Fellini, George Lucas, Jean-Jacques Annauda – to tylko kilka nazwisk wybitnych światowych reżyserów, którzy inspiracje do swoich filmów czerpali z twórczości polskiego malarza Wojciecha Siudmaka. Jego obrazy były też plakatami głównymi międzynarodowych festiwali filmowych w Montrealu i Paryżu, a także w Cannes, gdzie jako jedyny artysta w historii aż trzykrotnie zaprojektował główną reprezentację graficzną.

Reklama

Ostatnio kadry oparte na malarstwie Siudmaka mogliśmy podziwiać także w blockbusterowej adaptacji „Diuny” Franka Herberta w reżyserii Denisa Villeneuve, która pod kątem wizualnym jest prawdziwym arcydziełem. Ponadto obrazy polskiego artysty pojawiają się także na okładkach płyt i książek, w scenografiach teatralnych i operowych. Wiele jego prac znajduje się także w kolekcjach prywatnych i muzealnych na całym świecie.

Wojciech Siudmak - wystawa prac artysty w Gdańsku

Teraz 60 jego dzieł utrzymanych w nurcie realizmu fantastycznego pojawiło się także w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku na nowo otwartej wystawie Muzeum Gdańska zatytułowanej „Siudmak. Uniwersum”. Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających między 25 lutego a 11 czerwca i oferuje unikatowy przegląd prac polskiego malarza.

– Wystawa prac uznanego na całym malarza i rzeźbiarza nurtu realizmu fantastycznego to pierwsza odsłona jego twórczości w Gdańsku i na pewno ciekawa propozycja dla miłośników sztuki, fantastyki i kina – przekonywał w rozmowie z gdansk.pl Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.  

Poza tym w najbliższych miesiącach wszyscy zainteresowani będą mieli także szansę na spotkanie z Wojciechem Siudmakiem w Gdańsku. Pierwsza okazja nadarzy się już w kwietniu podczas wydarzenia inspirowanego cyklem obrazów artysty pt. „Chopin”, które zostanie uświetnione utworami wykonywanymi na żywo na najstarszym gdańskim fortepianie.

Druga okazja to finał ogólnopolskiego konkursu „Siudmak. Poza czasem”, podczas którego zostaną wręczone  nagrody dla najlepszych twórców i twórczyń artystycznej wizji inspirowanej „Diuną” Franka Herberta oraz twórczością Siudmaka.