Komiks „Calvin i Hobbs” z rekordem na aukcji

Komiksy z serii „Calvin i Hobbs” autorstwa legendarnego rysownika Billa Wattersona to prawdziwe rarytasy na rynku kolekcjonerskim. Głównie dlatego, że artysta przez całą swoją karierę pozostawał możliwie niezależny i nigdy nie dbał o spieniężanie popularności swoich dzieł oraz o zachowanie ich dla kolejnych pokoleń.

Reklama

Watterson tak bardzo nie zaprzątał sobie głowy komercjalizacją swojej twórczości, że nawet nie obejmował prawami autorskimi kolejnych serii gadżetów z postaciami z jego komiksów. Zależało mu wyłącznie na fanach i twórczości samej w sobie, a to w oczach kolekcjonerów niezwykła zaleta.

Popularności jego prac na aukcjach z pewnością pomaga także fakt, że do publicznej sprzedaży trafiają one niezwykle rzadko. By być precyzyjnym, egzemplarz „Calvina i Hobbsa” kupiony za rekordową kwotę 480 tys. dolarów w Heritage Auctions, był dopiero drugim w historii komiksem autorstwa Wattersona wystawionym na licytację.

Tylko jeden inny oryginalny komiks gazetowy kiedykolwiek osiągnął kwotę 480 tys. dolarów na aukcji – był to pierwszy tom przygód Flasha Gordona autorstwa Alexa Raymonda, opublikowany 7 stycznia 1934 roku.

Seria „Calvin i Hobbs” - najpopularniejsze historyjki komiksowe swojej ery

Rekordowy komiks Wattersona opublikowany został w 1987 r. Przedstawiał historię sześcioletniego chłopca o imieniu Calvin i jego przyjaciela tygrysa Hobbsa, którzy wspólnie próbowali przenieść się w czasie za pomocą czerwonego zabawkowego wozu. 

Calvin we wszystkich kolejnych odsłonach prac Wattersona był prezentowany jako niepoprawny marzyciel, który nieustannie szuka sposobu na ucieczkę do innego czasu lub lepszego, bardziej ekscytującego miejsca. To właśnie ten niewymuszony urok i lekkość opowieści sprawiała, że komiksy te cieszyły się taką popularnością.

W szczycie sławy, historyjki Wattersona ukazywały się w ponad 2400 różnych tytułach prasowych i do dziś uważane są za jedne z najwybitniejszych krótkich komiksów gazetowych przełomu lat 80. i 90.

– Calvin i Hobbes to z pewnością jeden z najbardziej lubianych komiksów wszech czasów. Dlatego też zasługuje na to, by być najcenniejszym, przynajmniej do czasu, kiedy na aukcji pojawi się kolejny – stwierdził Todd Hignite, wiceprezes Heritage Auctions.