Francja. Kolorowe mozaik zamiast dziur na ulicach

Ememem to francuski artysta z Lyonu, który zasłynął z bardzo niecodziennej sztuki ulicznej. Od jakiegoś czasu coraz więcej osób może zachwycać się ceramicznymi, kolorowymi mozaikami, które tworzy na ulicznych ubytkach. To nowe oblicze street artu, godne samego Banksy’ego!

Reklama

Sam Ememem nazywa siebie „rycerzem na wybojach”. I trzeba przyznać, że przydomek jest rzeczywiście adekwatny, biorąc pod uwagę specyficzny rodzaj sztuki, którą tworzy. Owa sztuka, co ciekawe, także ma swoją nazwę. To „flackings” w nawiązaniu do francuskiego słowa „flaque”, czyli „kałuża”.

- Moje prace to pamiętnik miasta. Tutaj zniszczono bruk, tam ciężarówka oderwała kawałek asfaltu. Wszędzie jest na nią przestrzeń – miał napisać Ememem na swojej stronie internetowej.

I cóż, jak się okazuje, ta koncepcja sztuki bardzo przypadła do gustu lokalnym mieszkańcom. Jego prace cieszą się w Lyonie tak dużym zainteresowaniem, że stworzono specjalną stronę - HappyCurio, która organizuje piesze wycieczki śladami Ememema.

Sam artysta jednak zdaje się być niezainteresowany sławą, podobnie zresztą jak mistrz Banksy. 

Kim jest "Francuski Banksy"?

Mimo że, konto na Instagramie Ememema zebrało prawie 200 tysięcy obserwatorów, on sam stara się pozostać anonimowym. Podobnie jak Banksy nie chce być fotografowany i nie udziela wywiadów. To doskonały kontrast wobec sztuki, którą tworzy, bo jej z kolei nie da się nie zauważyć.

Informacje o Emememie ograniczają się do krótkiej biografii i materiałów prasowych na jego oficjalnej stronie internetowej, ale jak sam zaznacza:

- Ważne jest, abym pozostał trochę tajemniczy. A to dlatego, że nie jestem zbyt utalentowany, jeśli chodzi o interakcje społeczne – napisał Ememem na swojej oficjalnej stronie internetowej.

Street Art: Ceramiczne mozaiki na ulicach miast

Pierwsze mozaiki Ememema pojawiły się już w 2016 roku. To właśnie wtedy do jego głowy przyszedł pomysł, bo poozdabiać wszystkie szpetne ubytki na ulicach swojego miasta Lyon. Do ich wypełnienia użył podobno potłuczonych talerzy.

Dziś artysta najczęściej tworzy swoje mozaiki z mieszanki ceramiki, drewna oraz bitumy i znajdziemy je już nie tylko w Lyonie, ale też w Turynie, Oslo, Paryżu czy Madrycie. Każda mozaikowa opowieść "rycerza na wybojach" jest piękniejsza od poprzedniej!