Nie żyje Jean-Jacques Sempé

O śmierci Jean-Jacques’a Sempégo poinformowała jego żona Martine Gossieaux Sempé we wspólnym oświadczeniu wydanym wraz z biografem i wieloletnim przyjacielem artysty Markiem Lecarpentierem.

Reklama

„Rysownik i ilustrator Jean-Jacques Sempé odszedł w spokoju wieczorem w czwartek 11 sierpnia 2022 r., w wieku 89 lat, w swojej rezydencji wakacyjnej, w otoczeniu żony i bliskich przyjaciół” – czytamy w komunikacie przekazanym do Agence France-Presse.

Jean-Jacques Sempé – kim był wybitny rysownik

Jean-Jacques Sempé urodził się 17 sierpnia 1932 w miasteczku Pessac w pobliżu Bordeaux. Wychowywał się w rodzinie zastępczej, w której regularnie doświadczał przemocy domowej. Następnie trafił pod opiekę swojej biologicznej matki, wciąż jednak był ofiarą przemocy. Z tego powodu w wieku 14 lat porzucił szkołę i wstąpił do armii, kłamiąc w sprawie swojego wieku.

Żołnierskie życie szybko okazało się jednak nie dla niego. Początkowo chciał zostać pianistą jazzowym, ale w tej dziedzinie również nie odniósł sukcesu. Niedługo później zaczął sprzedawać swoje rysunki paryskim tytułom prasowym.

Momentem przełomowym w życiu Jean-Jacques’a Sempégo okazała się praca dla agencji prasowej, w której artysta zaprzyjaźnił się z legendarnym rysownikiem i twórcą kreskówek René Goscinnym. W 1959 r. wspólnie stworzyli postać Mikołajka, która w późniejszych latach przyniosła im międzynarodową sławę i rozgłos.

Obecnie przygody Mikołajka są jedną z najpopularniejszych książek dla dzieci, która sprzedała się w 15 mln egzemplarzy w 45 krajach. Na jej podstawie powstał też film oraz seria kreskówek.

Mimo popularności postaci Mikołajka Jean-Jacques Sempé przez wiele lat nie wierzył w swój własny talent. Prawdziwie doceniony poczuł się dopiero w 1978 r., gdy w wieku prawie 50 lat został etatowym rysownikiem amerykańskiego magazynu „New Yorker”. Poza tym artysta publikował także dla „New York Timesa”, „Paris Match”, „Punch”, „L'Express” oraz „Marie Claire”.