Freddie Mercury: Przedmioty wokalisty Queen trafiły na aukcje

Słynny brytyjski dom akcyjny Sotheby’s zorganizował akcję przedmiotów z prywatnej kolekcji Freddiego Mercury’ego. Wśród nich znalazły się m.in. kostiumy, w których wokalista Queen występował na scenie, biżuteria i dzieła sztuki. Fani zespołu mogli nabyć także zapis wstępnej wersji utworu "Bohemian Rhapsody", który zawiera adnotacje sugerujące, że piosenka początkowo miała nosić tytuł "Mongolian Rhapsody".

Reklama

Na sprzedaż trafiły także przedmioty codziennego użytku, takie jak pałeczki do ryżu.

Była to pierwsza z sześciu aukcji, które dopiero się odbędą. Łącznie na sprzedaż trafi około 1440 przedmiotów muzyka. Chociaż spora część licytacji dopiero przed nami, podejrzewamy, że wynik sprzedażowy fortepianu Freddie'go Mercury’ego trudno będzie przebić.

Fortepian Freddiego Mercurego sprzedany za rekordową kwotę

To właśnie fortepian marki Yamaha cieszył się największym zainteresowaniem wśród 59 przedmiotów sprzedanych na środowej aukcji. Nabywcy łącznie wydali tego wieczoru 12,2 miliona funtów.

Fortepian Mercury'ego sprzedano za rekordowe 1,74 miliona funtów. Rekordowe, bo jak podaje organizator aukcji, żaden inny kompozytorski instrument tego typu nie został nigdy kupiony za taką kwotę.

Fortepian na aukcję przekazała Mary Austin, przyjaciółka Mercury'ego, która odziedziczyła większość majątku i opiekowała się londyńskim domem wokalisty po jego śmierci.

Według Sotheby's, Freddie Mercury bardzo cenił ten instrument. Mówi się wręcz, że postrzegał go jako przedłużenie siebie. W związku z tym rockman utrzymywał fortepian w nieskazitelnym stanie, nie palił przy nim, ani nawet nie stawiał na jego obudowie szklanek z trunkami.

Freddie Mercury miał napisać przy tym instrumencie przeboje "Bohemian Rhapsody", "Don't Stop Me Now" i "Somebody to Love".

Przed sprzedażą odbyła się wystawa, podczas której można było obejrzeć przedmioty. Z tej możliwości skorzystało podobno ponad 140 tysięcy osób.