Estońska spółka Flix Classics Networks OÜ uruchomiła subskrypcyjny serwis wideo FlixClassic przeznaczony dla miłośników klasycznej kinematografii. Wśród pozycji dostępnych w bibliotece serwisu znajdują m.in. filmy legendarnych reżyserów takich jak Fritz Lang, Akira Kurosawa, Alejandro Jodorowsky, Bernardo Bertolucci czy Andriej Tarkowski, a także nieśmiertelne klasyki np. „Pancernik Potiomkin”, „Pociągi pod specjalnym nadzorem”, „Generał” czy „Nosferatu – symfonia grozy”.

Reklama

W bogatych zbiorach FlixClassic każdy miłośnik klasycznego kina znajdzie coś dla siebie – przekonuje Miłosz Stelmach, filmoznawca, krytyk filmowy, redaktor naczelny czasopisma o tematyce filmowej „Ekrany”, a także kurator programowy platformy FlixClassic.

– Aby ułatwić widzowi poruszanie się po naszej ofercie powstały unikalne kategorie. Każda z nich dopasowana jest do innego rodzaju wrażliwości i kinofilskich potrzeb, dzięki czemu pozwala zanurzyć się w historii kina na własnych warunkach i eksplorować ją w najciekawszym możliwym kierunku – podkreśla Stelmach.

Klasyki światowego kina legalnie i na wyciągnięcie ręki

Aktualnie w serwisie FlixClassic dostępnych jest 300 filmów podzielonych na kategorie „Żelazny kanon”, „Zapomniane perełki”, „Swobodna jazda” i „Gaz do dechy”. W każdym tygodniu planowana jest natomiast premiera nowych tytułów z międzynarodowego kanonu m.in. kina czeskiego, węgierskiego, szwedzkiego, niemieckiego, indyjskiego i wielu innych. Na platformie znajdują się także dwa klasyczne seriale.

Co istotne, wszystkie tytuły dostępne w serwisie pochodzą z legalnych źródeł, a partnerem platformy jest Fundacja Legalna Kultura i portal Filmoterapia.pl.

− Mamy wiele zapytań o to, gdzie można obejrzeć klasyki − stare dobre kino z legalnych źródeł. FlixClassic to platforma, na którą od dawna wszyscy czekają, my także. Dlatego chętnie wspieramy ten projekt, którego repertuar niesie za sobą unikalne wartości − dodaje Kinga Jakubowska, prezeska Fundacji Legalna Kultura.

 Wszystkie produkcje na FlixClassic dostępne są w jakości HD w oryginalnych wersjach językowych oraz z polskim lektorem i napisami. Użytkownicy mogą też skorzystać z dwóch modeli subskrypcyjnych – opłaty miesięcznej w wysokości 12,99 zł oraz rocznej opłaty 129,9 zł.