Film "Spencer" i niepowtarzalny styl księżnej Diany. Projektantka kostiumów, zdradza kulisy pracy nad stylizacjami Kristen Stewart

Księżna Diana była niepodważalną ikoną stylu lat 90. Uwielbiała projekty Versace i Catherine Walker, a jej odważne i olśniewające kreacje odbijały się echem po całym świecie. Projektantka kostiumów, Jacqueline Durran stanęła przed trudnym zadaniem. Jak poradziła sobie z odtworzeniem kultowych stylizacji Lady Di w filmie „Spencer” z Kristen Stewart w roli głównej?
Czy wybieracie się na film "Spencer"? Jeśli uwielbiacie śledzić losy brytyjskiej rodziny królewskiej, a Waszym ulubionym serialem na Netflixie jest "The Crown", z pewnością nie przeoczycie premiery!
„Spencer” – legendarny styl księżnej Diany
Nowa produkcja opowiadająca o trzech najważniejszych dniach w życiu księżnej Diany stała się tematem numer jeden wśród wszystkich miłośników brytyjskich royalsów. Film „Spencer” nie jest jedynie obrazem życia Lady Di, ale też filmowym studium jej niepowtarzalnego stylu - bo jak mówić o ikonie lat 90., nie poruszając tematu mody?
Wielokrotnie nagradzana projektantka kostiumów, Jacqueline Durran, wyjaśnia, jak wyglądały prace nad stworzeniem kultowych stylizacji, w jaki sposób Chanel nadało im kolorów i dlaczego detale bywają najbardziej przytłaczające.
Jacqeline Durran przyznaje, że jej pomysł na odwzorowanie różnych stylizacji księżnej Diany był zupełnie inny niż ten, który obserwujemy w poprzednich produkcjach. Projektantka skupiła się przede wszystkim na wyciągnięciu esencji ze stylu Lady Di. Kultowe kreacje stały się więc jedynie inspiracją dla powstania zupełnie nowych projektów, które na planie filmu "Spencer" nosiła Kristen Stewart. Bazowała na szkockiej kracie, żywych kolorach, masywnych dodatkach i dwuczęściowych garniturach.
- Styl Diany był w rzeczywistości bardzo odważny. Wcześniej uważałam, że jej podejście do mody było konserwatywne, ponieważ pochodziła z klasy arystokratycznej, a jej początkowe kreacje określały raczej sztywne reguły. I to właśnie jest największa niespodzianka. Kiedy spojrzałam na to wszystko od drugiej strony, zrozumiałam, jak bardzo się myliłam – mówi projektantka w wywiadzie dla Harper’s Bazaar.
I choć początkowo praca nad kostiumami do filmu „Spencer” wydała się jej zniechęcająca, gdy otrzymała telefon z propozycją angażu , bez zastanowienia odpowiedziała: „Tak”. Przypadek czy przeznaczenie?
- Próbowałam dowiedzieć się, jakie rzeczy nosiła wtedy księżna Diana, żebym mogła jakoś przebrnąć przez to wszystko. W rzeczywistości praca była na początku bardzo przytłaczająca, bo do dyspozycji miałam mnóstwo zdjęć, doniesień i innych opcji. (…) Początki były trudne – wyznaje kostiumografka.
Polecamy
Kreacje Chanel a moda w filmie „Spencer”
Projektantka z wielką wdzięcznością wypowiada się na temat współpracy z domem mody Chanel. Podobno dzięki ich zaangażowaniu na planie filmowym pojawiło się mnóstwo sukien wieczorowych z lat 80. Ostatecznie wybrano spośród nich koronkowy model z 1988 roku projektu Karla Lagerfelda. Kreacja okazała się jednak zbyt ciemna, ale Chanel wzięło sprawy w swoje ręce. Na potrzeby produkcji francuski dom mody skopiował oryginalną suknię, którą dziś możemy podziwiać na jednym z plakatów filmowych „Spencer”.
- Chanel jest bardzo zainteresowanie wspieraniem sztuki. Nie chodzi im tylko o to, aby dawać swoje projekty, ale przede wszystkim walczą o znalezienie odpowiedniego projektu (…). To była świetna współpraca – dodaje Jacqueline Durren.

Największym problemem w pracy nad tworzeniem kostiumów okazała się ich kategoryzacja. Jak zauważa projektantka, istnieją kreacje, które wiążą się z jakimś ważnym wydarzeniem, albo takie, które symbolizują upływ czasu, a jednak oprócz tego wciąż pozostają te mniej formalne ubrania, noszone na co dzień.
- Moją największą ambicją było stworzenie kostiumów, których formalna struktura odzwierciedli aurę księżnej Diany. Najważniejszą kwestią okazało się przestawienie jasnego obrazu jej stylu. (…) To bardzo interesujące, że Lady Di stała się ikoną mody. To bajka, czyż nie? To bajka – podsumowuje projektantka.
Popularne
- 1 RUMUNIA: Archeolodzy przypadkowo odkryli prehistoryczny grób. "Ten skarb to ewenement w Europie Środkowo-Wschodniej"
- 2 BRAZYLIA: Policja odnalazła pod łóżkiem pseudo jasnowidza cenne dzieło sztuki. Obraz Tarsili do Amaral został skradziony pewnej wdowie
- 3 Francja. Zmarł rysownik Jean-Jacques Sempé, autor ilustracji do przygód Mikołajka
- 4 Willa, w której tworzył Pablo Picasso, wystawiona na sprzedaż. Cena? Z pewnością dorównuje sławie artysty
- 5 Rzekomy obraz Pabla Picassa odnaleziony w trakcie nalotu narkotykowego. "Może być wart miliony dolarów"
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Wybrano 20 najpiękniejszych miast na świecie według naukowców. Badacze włączyli Google Street View i...

Wybrano 3 najlepsze smartfony na świecie. OPPO Find X5 Pro najbardziej zaawansowanym telefonem 2022/2023

Rzekomy obraz Pabla Picassa odnaleziony w trakcie nalotu narkotykowego. "Może być wart miliony dolarów"

Z DRUGIEJ RĘKI: Martyna Zastawna z WoshWosh - ze sneakersowej niszy do klubu liderek biznesu w Polsce
