Fangor. Poza obraz - wystawa dzieł artysty w Muzeum Narodowym w Gdańsku

W 2022 roku przypada stulecie urodzin Wojciecha Fangora, jednego z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy współczesnych.

Reklama

Z tej okazji Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku przygotował wyjątkową wystawę prac artysty pt. „Fangor. Poza obraz”, która, jak podkreślają jej twórcy, jest dotychczas największą ekspozycją dotyczącą życia i twórczości polskiego mistrza.

– Na ekspozycji zaprezentujemy najlepsze prace, ponad 120 obrazów i 100 rysunków, plakaty oraz rzeźby ze wszystkich okresów twórczości Wojciecha Fangora – mówił w rozmowie z Polską Agencją Prasową główny kurator wystawy Wojciech Zmorzyński.

Fangor. Poza obraz - szczegóły wystawy

Ekspozycja zajmuje łącznie 17 sal wystawowych Pałacu Opatów mieszczącego się w gdańskiej Oliwie, a całość podzielona została na cykle odpowiadające kolejnym etapom życia i twórczości artysty.

Na wystawie pojawią m.in. prace z okresu nadrealizmu i groteski, które powstawały równolegle do dzieł oficjalnie tworzonych przez Fangora w czasach socrealizmu i stanowiły jego próbę artystycznej ucieczki, a także dzieła z najbardziej rozpoznawalnego okresu abstrakcyjnego, przedstawiające motywy kół emanujących energią.

Wśród nich znajduje się np. obraz „M39”, który na aukcji w 2018 r. został sprzedany za rekordowe wówczas niemal 5 mln złotych. Ten i część innych obrazów, które pojawią się na wystawie, pochodzą z prywatnych zbiorów kolekcjonerów sztuki, z kolei prezentowane rysunki nigdy dotąd nie były pokazywane publicznie.

– Kiedy Fangor opuścił Polskę w 1961 roku, był przekonany, że wszystkie jego rysunki przepadły, ale okazało się, że kolejni właściciele pracowni [przy ul. Pankiewicza w Warszawie] przechowywali jego twórczość, która później wróciła do artysty – dodał Zmorzyński.

Ważną częścią wystawy są także materiały archiwalne w postaci kronik filmowych, prywatnych fotografii oraz wywiadów z artystą, które pozwolą lepiej zrozumieć biograficzny kontekst twórczości artysty. Odwiedzający będą mieli okazję obejrzeć m.in. film nakręcony przez syna Wojciecha Fangora – Romana.

Wystawę pomogła zorganizować Fundacja Promocji Twórczości Wojciecha Fangora. Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających do 5 lutego 2023 r.

Wojciech Fangor - jeden z najwybitniejszych współczesnych malarzy

Wojciech Fangor, malarz, rysownik, rzeźbiarz i plakacista, współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu. Urodził się 15 listopada 1922 roku w Warszawie. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych.

Jego abstrakcje oparte na optycznych eksperymentach są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych polskich dzieł na świecie i do dziś biją rekordy popularności na aukcjach. Fangor jako jedyny Polak w historii miał też swoją indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.

Artysta zmarł 25 października 2015 r. w Warszawie.