EUROWIZJA 2022 - FINAŁ: Ataki rosyjskich hakerów

Jak informuje Reuters, włoskie służby zapobiegły kilku próbom cyberataków na infrastrukturę sieciową, które miały miejsce podczas półfinału oraz finału tegorocznej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji. Do ataków dochodziło zarówno podczas występów wykonawców, jak i w trakcie głosowania, a według policji ich autorami były prorosyjskie grupy hakerów o nazwie „Killnet” oraz „Legion”.

Reklama

Do udaremnienia prób posłużyły informacje zdobyte przez włoską policję na prorosyjskich kanałach informacyjnych w serwisie Telegram, dzięki którym udało się ustalić lokalizację geograficzną sprawców oraz ochronić inne istotne wydarzenia odbywające się w tym samym czasie. Według informacji włoskiej agencji ANSA grupa „Killnet” zaatakowała również włoski Senat oraz Narodowy Instytut Zdrowia (ISS).

Ataki opierały się głównie na tzw. DDoS (distributed denial of service), które blokują docelowe strony internetowe, zalewając je sztucznym ruchem botów, tak by witryna pozostała niedostępna dla realnych użytkowników.

 

Eurowizja 2022 – kto wygrał? 

Przypomnijmy, że 66. edycję Konkursu Piosenki Eurowizji wygrała ukraińska grupa o nazwie Kalush Orchestra  z piosenką „Stefania”. Utwór będący mieszanką rapu i folkowej ukraińskiej muzyki pierwotnie został napisany dla matki założyciela zespołu rapera Ołeha Psiuka, ale po inwazji rosyjskiej na Ukrainę piosenka nabrała nowego, symbolicznego wydźwięku.

Kalush Orchestra wygrała dzięki głosowaniu publiczności - grupa zdobyła rekordowe 439 punktów, dzięki czemu przesunęła się na szczyt z czwartego miejsca, wyprzedzając reprezentanta Wielkiej Brytanii Sama Rydera, który był liderem po głosowaniu jurorów.

- Nasza odwaga imponuje światu, nasza muzyka podbija Europę! W przyszłym roku Ukraina będzie gospodarzem konkursu piosenki Eurowizji. Dziękuję Kalush Orchestra za to zwycięstwo i wszystkim, którzy oddali nam swoje głosy! Jestem pewien, że dźwięk zwycięstwa w walce z wrogiem nie jest daleko – powiedział Wołodymyr Zełenski po zwycięstwie Ukrainy na Eurowizji.

Zwycięzcy tradycyjnie organizują Eurowizję w kolejnym roku, a Ukraina ma nadzieję, że będzie w stanie to zrobić w 2023 roku.

- Zwycięstwo jest bardzo ważne dla Ukrainy, szczególnie w tym roku, dlatego z całego serca dziękujemy. Chwała Ukrainie! - powiedział z kolei Ołeh Psiuk na konferencji prasowej po konkursie.

 

Ukraina wygrała Eurowizję po raz trzeci w historii. Reprezentant Polski Krystian Ochman z piosenką zajął natomiast 12. miejsce. Po głosowaniu jurorów Polak znajdował się na 14. miejscu z 46 punktami. W głosowaniu widzów uzyskał 105 punktów.

Sobotni finał Eurowizji obejrzało około 200 mln widzów na całym świecie.

- Konkurs Piosenki Eurowizji to jedyne wydarzenie kulturalne, które naprawdę jednoczy Europę. W tym roku ważniejsze niż kiedykolwiek było zjednoczenie milionów dzięki naszym wspólnym wartościom i miłości do muzyki - podsumował Martin Osterdahl, dyrektor wykonawczy Eurowizji.